Ornitologové a myslivci předali ministrovi zemědělství petici, žádající zemědělství ohleduplné k ptákům

Zástupci České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty předali 6. prosince 2019 ministrovi zemědělství Miroslavu Tomanovi petici Vraťme život do krajiny. Petice, kterou podepsalo 56 602 lidí, žádá ministra o vytvoření podmínek pro zemědělce, aby mohli hospodařit s ohledem na krajinu a život v ní. Ornitologové a myslivci poukazují především na enormní úbytek ptáků a dalších živočichů z naší krajiny vlivem intenzivního zemědělství za posledních 60 let a zejména po roce 2004 po vstupu do EU. Ministr Toman slíbil, že se požadavky petice bude zabývat.
Více prostoru pro pestrou a živou krajinu a méně intenzivního zemědělství. To požaduje petice Vraťme život do krajiny. Ornitologové a myslivci v ní apelují na ministra zemědělství, aby požadavky zahrnul do plánu právě projednávané reformy Společné zemědělské politiky Evropské unie na roky 2021–2027. „Ministr nám řekl, že naše požadavky jsou legitimní a je si vědom toho, že problém intenzivního zemědělství existuje. Zároveň potvrdil, že s námi sdílí požadavek na zdravou krajinu,“ řekl ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek poté, co ministrovi v jeho kanceláři předal petici. „Jsem rád, že dnes došlo k dohodě s ministerstvem zemědělství. Věříme, že petice bude mít přínos a přispěje k návratu ptactva a drobné zvěře do krajiny,“ řekl předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota.
Aktu předání petice se před ministerstvem zúčastnilo několik desítek lidí a s počtem 56 tisíc signatářů se petice řadí mezi nejúspěšnější petice v oblasti životního prostředí. „Dokazuje to, že veřejnost si velmi dobře uvědomuje problémy spojené s intenzivním zemědělstvím a má chuť se zapojit do jejich řešení. Děkujeme všem, kteří petici podepsali a podpořili. Předáním petice naše práce ale nekončí, pokračujeme v dalším jednání s politiky včetně europoslanců a dál budeme spolupracovat s vlastníky půdy, hospodáři a zemědělci na vytváření krajiny přátelské pro ptáky a další živočichy. Je to pro nás především velký závazek do budoucna,“ říká Vermouzek. Autoři petice ornitologové a myslivci jsou proto přesvědčení, že prudký úbytek druhové pestrosti zemědělské krajiny zastaví jen výrazná reforma Společné zemědělské politiky, o jejíž podobě na roky 2021–2027 se bude rozhodovat v následujících týdnech a měsících.
Ministr Toman při jednání se členy petičního výboru mimo jiné zmínil i letošní problém s hraboši a navrhl, že by zemědělci mohli dostávat podporu na biologickou ochranu. „Jednalo by se například o berličky a budky pro dravce, na které nyní mají možnost podpory pouze myslivci. Rozšíření i pro zemědělce bychom přivítali. Zároveň ale upozorňujeme, že mnohem vhodnější řešení jsou přirozené posedy v podobě stromů, křovin a remízků,“ vysvětluje zemědělský specialista České společnosti ornitologické Václav Zámečník. Ministr současně zmínil, že návrh opatření do Společné zemědělské politiky po roce 2020 je stále otevřený a je tak možné jeho případné doplnění o nové programy zacílené na ochranu ohrožených druhů.
Text petice ZDE
Ministr zemědělství Toman přejímá od ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka petici za zdravější krajinu., Praha, 6. 12. 2019. Foto archiv České společnosti ornitologické
Zdroj: TZ ČSO 6. 12. 2019 / Titulní foto: Libor Šejna