Ornitologové zjistili v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska přes sto šedesát ptačích druhů

Mokřadní lokalita Kosteliska je jedním z rozvíjejících se Ptačích parků pod správou České společnosti ornitologické. Nachází se v nivě říčky Kyjovky v bezprostřední blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Jedná se o velmi dynamické prostředí, v minulosti tu byl několikrát rybník, mokřad, nivní louka a pole, některá vyvýšená místa jsou suchá a písčitá se zbytky pískomilné vegetace. Území spravuje Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické. Díky podpoře veřejnosti se loni podařilo vykoupit 2,7 ha pozemků a dalších více než 5 ha je velmi nadějně rozjednáno. Další pozemky jsou ve správě od Biologického centra Akademie věd a města Dubňany.
Jihomoravská pobočka ČSO počítá do budoucna v Ptačím parku Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost. „Už teď se potvrzuje, že tato lokalita byla pro vytvoření rezervace dobrá volba. Při loňském průzkumu jsme na Kosteliskách pozorovali 162 ptačích druhů. U více než poloviny z nich víme, že tu buď hnízdili anebo se o to pokoušeli,“ vysvětluje Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ČSO. K vzácným druhům, které v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska hnízdily, patří např. bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý. U 89 druhů bylo zaznamenáno chování související s hnízděním, prokázané hnízdění bylo registrováno u 21 druhů, pravděpodobné u 52 druhů a možné u 16 druhů.
Ornitologové pozorovali rybáka černozobého v roce 2020 v ČR pouze na jediném místě, v Ptačím parku Kosteliska. Foto Ondřej Ryška
Tůně, mokřady a rozlivy slouží ptákům také jako významné loviště. „V létě sem za potravou zalétaly dvě stovky rorýsů obecných, pozorovali jsme tu také 120 vlh pestrých, 250 břehulí říčních a 1500 vlaštovek obecných, které tu i nocovaly v rákosí,“ říká Gašpar Čamlík. Mezi další vzácné druhy, které ornitologové v loňské sezóně na lokalitě zaznamenali patří např. rybák černozobý, hýl rudý, volavka červená, kolpík bílý či bekasina větší.
Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. „Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy“ říká Čamlík.
Kromě ptáků se na Kosteliskách daří také mnoha druhům hmyzu. Entomologové z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické tu nalezli 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do Červeného seznamu bezobratlých. Z toho jsou dva kriticky ohrožené a dokonce jeden druh brouka dřepčíka (Longitarsus substriatus) byl považován za regionálně vyhynulého v rámci ČR.
Zdroj: TZ ČSO 13. 1. 2021 / Titulní foto: Zdeněk Macháček / Unsplash.com /
Video: Česká společnost ornitologická