Ostravská ZOO pomáhá s reintrodukcí puštíka bělavého v Rakousku

Puštík bělavý (Strix uralensis) hnízdí v rozlehlých listnatých nebo smíšených lesích v oblasti euroasijské tajgy, hor střední Evropy a v Číně. Jako tzv. glaciální relikt se vzácně vyskytuje i ve střední Evropě. V minulosti byla tato sova na mnohých místech Evropy přičiněním člověka vyhubena. Jednou takovou lokalitou byla například Šumava, kde patřil puštík bělavý k původním druhům a ještě na přelomu 19. a 20. století se na české straně Šumavy pravidelně vyskytoval. Příčinou vymizení šumavské populace byla zřejmě kombinace ubývání smíšených a listnatých lesů pralesového charakteru, vlivu klimatických výkyvů a nedostatku potravy, genetické izolovanosti a intenzivního odstřelu. Dnes se v této oblasti opět vyskytuje díky vypouštění puštíků v Bavorském národním parku a jeho početnost pomalu roste i v jiných hornatých oblastech České republiky.
Podobný nepříznivý osud potkal puštíky bělavé i v sousedním Rakousku, kteří z tamních lesů vymizeli v polovině 20. století. O navrácení této velké sovy se začalo poprvé uvažovat krátce po roce 2000. Základem repatriačního projektu bylo vybudování chovatelské základny, tedy chov puštíků bělavých v lidské péči, ať už ve specializovaných stanicích nebo v zoologických zahradách. Rodičovskými páry odchovaná mláďata pak začala být vypouštěna do volné přírody od roku 2009 na dvou ekologicky cenných lokalitách – Biosphärenpark Wienerwald a Wildnisgebiet Dürrenstein. Díky nezměrnému úsilí a práci rakouského týmu začali puštíci bělaví v rakouských lesích opět hnízdit. Letos bylo při pravidelném monitoringu napočítáno 32 mláďat ve Vídeňském lese a 18 mláďat v oblasti lokality Dürrenstein, což je velmi pozitivní výsledek. Populace však stále není dostatečně početná a náročné zimní období a úbytek hlodavců ji může opět rychle ohrozit. Proto se v současné době pracuje na zajištění trvání projektu až do roku 2020.
Po tříleté pauze se ostravská zoologická zahrada opět zapojila do záchranného reintrodukčního projektu pro puštíky bělavé, který probíhá v Rakousku v oblasti Vídeňského lesa (Habichtskauz Wiederansiedelung). „V roce 2014 ostravská ZOO poprvé poskytla odchovanou samici, která byla vypuštěna v biosférickém parku Wienerwald. V roce 2017 bylo do Rakouska odvezeno jedno ze čtyř odchovaných mláďat – mladý samec, který tentokrát zůstane v chovatelské základně projektu a geneticky tak obohatí populaci chovanou v lidské péči, jejíž mláďata putují do volné přírody, aby posílila divokou populaci této sovy,“ uvedla zooložka Adéla Obračajová.
Kontrolní vážení mladého samečka před cestou do nového domova. Foto: Pavel Vlček / FB archiv ZOO Ostrava
Zoo Ostrava chová středoevropský poddruh puštíka bělavého od roku 2012. Poprvé se tyto sovy podařilo rozmnožit v roce 2014, kdy pár odchoval dvě mláďata. Z nich byla samice poskytnuta pro vypuštění, samec zůstal v Ostravě a vytvořil další pár s mladou samicí, zatím však nehnízdili. Podruhé se podařilo původnímu páru odchovat čtyři mláďata až v letošním roce.
Mladý samec puštíka se vydává na cestu do Rakouska. Sameček zůstane v chovatelské základně projektu a geneticky tak obohatí populaci chovanou v lidské péči, jejíž mláďata putují do volné přírody. Foto: Pavel Vlček / Fb archiv ZOO Ostrava
Titulní foto puštíka bělavého: Jens Freitag / Zdroj: TZ ZOO Ostrava