Pomůžete s mapováním zimovišť kalousů ušatých?

Plánujeme s kolegy naplno uskutečnit celorepublikové mapování zimovišť (denišť) kalouse ušatého od zimy 2018/19. Letošní zima je tak pokusem, zda by to naše ornitology zajímalo. Metodika je jednoduchá. Stanovte si oblast, kterou chcete monitorovat a zde prohlédněte veškeré porosty jehličnanů, zejména v obcích a městech. Souvislé lesní porosty jehličnanů se špatně kontrolují, tady by v případě Vašeho zájmu přicházely v úvahu okraje lesů, okraje velkých pasek nebo ostrůvky jehličnanů v listnatých porostech. I když kalousi využívají různé druhy dřevin, jednoznačně preferují jehličnany, zejména túje, borovice či smrky (i keřovité porosty). Vaše poznatky i z aktuálně probíhající zimy mohou mít praktický ochranný dopad na zachování stanovišť této půvabné sovy.
DŮLEŽITÉ! Jejich výskyt často již dopředu prozradí vývržky či trus pod stromy.
Co sledovat a zapisovat?
1) obec a datum
2) přesnější určení místa (hřbitov, park, ulice Dr. Holého…) + charakter porostu
3) počet nalezených kalousů ušatých (včetně negativních hlášení)
4) druh dřeviny, na které zimují
5) další doplňující informace (přítomnost kalousů pustovek, možnosti ohrožení ze strany člověka, starší údaje, meziroční změny apod.)
Pokud dostanete zprávu od dalšího, zejména místního pozorovatele (myslivci, starostové, známí), snažte se lokalitu SAMI zkontrolovat. Nejvýhodnější, a pro stanovení počtu zimujících kalousů nejpřesnější, je sčítání při večerním rozletu. Kalousové mohou být v jehličnanech velmi umně skryti a teprve při rozletu se ukážou správné počty zimujících ptáků.
Zaznamenávejte i místa, kde jste žádné kalousy nenalezli! I taková místa a data jsou pro tento monitoring velmi důležitá. Pro přesnější odhady na velkých územních celcích jsou poté tato negativní hlášení zcela nezbytná. Pokud byste připojili i nějakou jednoduchou fotodokumentaci, bylo by to velmi vhodné. Své výsledky nezapomeňte zapsat http://birds.cz/avif/ (do poznámky pozorování napište „Zimoviště“
Martin Šálek, Martin Tomáš, Libor Schröpfer
Titulní foto kalouse ušatého: Pavel Kamenický / http://photokamenicky.cz