Pozdní hnízdění sovy pálené na Slovensku

Sova pálená (Tyto alba) je v současnosti jednou z nejvzácnějších a nejohroženějších sov na Slovensku. Během letošního monitoringu této sovy ornitologové zjistili v jedné z budek šest mláďat, která byla vyvedena až v polovině listopadu. Jde tak o jedno z nejpozdějších zdokumentovaných hnízdění na Slovensku. „Od roku 2014 realizujeme systematický monitoring populace sovy pálené s důrazem na oblast Podunajské nížiny. První hnízdění jsme zaznamenali až v roce 2017, v budově zemědělského družstva u Štúrova. Minulý rok byl výjimečný, zahnízdilo již 6 párů a vyvedeno bylo 53 mláďat. Tento rok pět párů vyvedlo dokonce 55 mláďat, jde tedy o nový rekord, co se týká počtu úspěšně vyvedených mláďat za poslední roky,“ říká Kristián Bacsa z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
„Populace hraboše polního, který tvoří hlavní složku potravy řady druhů dravců a sov, včetně sovy pálené, dosahovala tento i minulý rok na mnoha lokalitách extrémních hodnot. To umožnilo hnízdit a mít více potomků i vyššímu počtu párů. Všechny monitorované páry s jedinou výjimkou hnízdily dvakrát. Všech 55 letošních mláďat bylo okroužkováno,“ doplňuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku. Sovy pálené hnízdí v letech s dostatkem, či nadbytkem potravy dvakrát, vzácně i třikrát za sezónu. V příznivém roce dokáží odchovat i deset mláďat v jednom hnízdění. Samec dokonce vytváří zásoby potravy, tedy místo, kam ukládá nalovené hraboše. V případě nepřízně počasí tak mají mláďata díky těmto zásobám vyšší šanci na přežití.
Ornitologové v minulých deseti letech ve spolupráci s místními zemědělci umístili v oblasti více než 60 budek (blíže ZDE). Sovy pálené budky ochotně přijímají, ornitologové vědí pouze o jediném páru, který dal přednost hnízdění v prostoru staré vodárenské věže. Budky představují pro sovy bezpečné hnízdní prostředí chráněné proti predaci či vyrušování. Právě úbytek vhodných hnízdišť patří mezi nejvýznamnější faktory úbytku sov pálených.
Mládě sovy pálené. Foto Roman Slobodník
Zdroj: TZ Ochrany dravcov na Slovensku, 27. 10. 2020
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Wikipedia Commons