První hnízdění dudka chocholatého v Milovické rezervaci

V loňském roce vzbudilo pozorování dudka chocholatého (Upupa eppops) v hnízdní době na pastvinách divokých koní u Milovic naději, že se v letošním roce vrátí (psali jsme ZDE). O to větší byla radost ochranářů, když v letošních prvních srpnových dnech na pastvině pozorovali celou rodinku těchto ohrožených ptáků.
„Rodičovský pár s mládětem jsme zahlédli jen několik desítek metrů od vstupu do rezervace,“ popsal radostnou událost Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Dudek chocholatý patří k nejohroženějším druhům ptáků v České republice. Z přírody se totiž vytratil velký hmyz, včetně chrobáků žijících v trusu velkých býložravců, jejichž larvy dudek obratně vytahuje svým dlouhým zobákem. Chrobáky hubí zbytky jedovatých veterinárních přípravků proti parazitům, které běžně obsahuje trus domácích zvířat. Z krajiny navíc zmizely i staré stromy s dutinami, v nichž dudci hnízdí.
Zdejší pastva vytváří pro dudky ideální prostředí. Součástí pestré mozaiky, která díky pastvě vzniká, jsou také nízké porosty řídkých trávníků, v nichž nacházejí domov cvrčci. Ti jsou další důležitou součástí potravy dudků. Navíc trus divokých kopytníků neobsahuje zbytky veterinárních přípravků proti parazitům, na rozdíl od trusu domácích zvířat, u nichž se chemie proti parazitům běžně používá. Právě díky tomu se v rezervaci daří chrobákům, kteří trus odklízejí, a dudci v trusu nacházejí dostatek potravy v podobě jejich tučných larev. „Dudci mají na pastvinách velkých kopytníků optimální potravní podmínky. To se ostatně týká i dalších druhů ptáků vyžadujících různorodou otevřenou krajinu,“ konstatoval ornitolog Martin Šálek z České společnosti ornitologické.
Výskyt páru dudků s mládětem je pro rezervaci další úspěch v oblasti záchrany ohrožených druhů. V minulých letech ochranáři instalovali pro dudky několik speciálních budek. První v roce 2016, další pak loni. V současné době vědci analyzují materiál, který v nich nasbírali, aby určili, zda dudci některou z nich využili k hnízdění.
Že pastva velkých kopytníků je pro záchranu dudků klíčová, ukazují například zkušenosti ze sousedního Německa. V době založení tamní pastevní rezervace Oranienbaumer Heide tam neregistrovali jediného dudka. V současné době tam vědci evidují několik desítek hnízdících párů. „Důležitá je samozřejmě i rozloha vhodného biotopu. Vysoký počet hnízdících párů v Oranienbaumer Heide umožňuje i značná rozloha pastvin. Tamní vláda totiž pro pastevní rezervaci s koňmi a pratury poskytla 900 hektarů a tato velkorysost nese zasloužené ovoce,“ doplnil Miloslav Jirků. Čeští ochranáři by úspěch německé rezervace rádi napodobili a věří, že milovická rodinka dudků bude jen prvním krokem a za několik let se budou moci pochlubit podobnými výsledky, jako kolegové z Německa.
Portrét dudka chocholatého. Foto Wikipedia Commons
Zdroj: TZ Česká krajina o.p.s., 6. 8. 2019 / Titulní foto: Imran Shah / CC BY-SA 2.0