První hnízdění hoholky lední v Nizozemsku

Hoholka lední (Clangula hyemalis) je menší, morčákům podobná, výborně se potápějící kachna. Kýlovitý ocas u samce je ukončen prodlouženými pery. Její hlavní hnízdní areál se rozkládá na sladkovodních jezerech arktické tundry, od hranice lesotundry až k severskému ledovci. Oč více k jihu hoholky hnízdí, o to výše jsou v horách a vždy nad hranicí lesa. Je to nejhojnější kachna dalekého severu. V období toku zní ze všech stran melodické volání samečků. Když hnízdění skončí, táhnou hoholky zpět na moře. O to větší překvapení zažili tuto sezónu nizozemští ornitologové, když samici hoholky lední se čtyřmi mláďaty pozorovali 28. června v Nizozemsku. Hnízdní lokalita se nachází na umělém souostroví Marker Wadden v Lake Markermeer na severu země. Je to první hnízdění hoholky v Nizozemsku.
Kachnu s mláďaty nalezl strážce lokality Josje Peters a vyvolal tím v ornitologických kruzích poprask. Místo poté navštívili vědci a nález zdokumentovali. Minulý rok byla na této lokalitě samička přítomna po celé léto, avšak vzhledem k tomu, že hoholky bývají nepravidelně pozorovány v Nizozemsku i v hnízdním období, vědci její hnízdění nepředpokládali. Nejbližší hnízdící populace se nachází ve vnitrozemí Norska, asi 700 km severně od lokality v Nizozemsku. V Marker Wadden však mají hoholky k hnízdění vhodné podmínky, zejména dostatek potravy v podobě sladkovodního hmyzu, měkkýšů, ryb a vodních rostlin. Dále je zde spousta komárů – oblíbená potrava kachňat.“Je to opravdu unikátní nález. Hnízdění hoholky bych zde nečekal, obvykle tato kachna hnízdí až daleko v Norsku. Je pravdou, že samice hoholky zde byla pozorována v páru se samcem na jaře až do konce května,“ říká ornitolog Jan van der Winden.
Hoholka lední „létá“ pod vodou jako alky s polootevřenými křídly. Je schopna hned po vynoření vyletět a naopak se přímo z letu vrhnout do hlubiny. Vydrží pod vodou lehko dvě minuty a svou potravu, především mlže, ale i korýše a jiné vodní živočichy včetně drobných ryb si obstarává pod hladinou. Důvěřivé a společenské hoholky lákají lovci kachen tak, že na pobřeží nechají vlát ve větru na tyči bílou látku a skrčí se. V České republice se tato kachnička objevuje jen vzácně a nepravidelně v zimním období.
Hoholka lední. Foto Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/long-tailed-duck-breeds-in-the-netherlands-for-first-time/
http://www.chovzvirat.cz/zvire/882-hoholka-ledni/
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto: Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/