První nález křížence pěnice černohlavé a slavíkové

Slovenským ornitologům se na podzim 2017 podařil patrně doposud nevídaný a ojedinělý objev. Kroužkovatel Vladimír Slobodník při pravidelném monitoringu migrujících zpěvných ptáků nedaleko obce Koš v okrese Prievidza nalezl v síti skutečně neobvyklý „úlovek“, který byl určen jako kříženec pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla) a pěnice slavíkové (Sylvia borin).
„Mohutností, hmotností a barvou boku hlavy je to pěnice slavíková. Zbarvením vrchu hlavy, formulí křídla, běháky a ocasem je to pěnice černohlavá,“ uvádí k zvláštnostem odchyceného jedince Vladimír Slobodník. Fotografie byly zaslány kroužkovatelům do České republiky a do Maďarska. Zatím panuje shoda, že se jedná o hybrida mezi dvěma druhy pěnic. „Po diskusi se znalci ze zahraničí byla identifikace potvrzená, což znamená, že se jedná o první známý nález takového křížence na světě,“ doplňuje Roman Slobodník z organizace Ochrana dravcov na Slovensku.
Odchycený kříženec pěnice slavíkové a černohlavé, Slovensko 2017. Foto archiv Ochrana dravcov na Slovensku
Křížení či hybridizace je termín označující rozmnožování jedinců dvou různých druhů. Potomek smíšeného páru je poté označován jako kříženec (hybrid). Mezidruhoví kříženci jsou většinou neplodní nebo je jejich plodnost výrazně nižší než u potomků jednodruhových párů. V některých případech může hrát křížení důležitou roli v evoluci (vznik nových druhů, splývání druhů dočasně izolovaných, blíže např. ZDE). V podmínkách České republiky jsou známí kříženci např. mezi luňákem červeným a hnědým (Milvus milvus x Milvus migrans, blíže ZDE) nebo kříženci mezi jiřičkou a vlaštovkou (Delichon urbica x Hirundo rustica, blíže ZDE), popř. mezi jiřičkou a břehulí říční (Delichon urbica x Riparia riparia, více ZDE).
„Čistá“ pěnice slavíková. Foto Jiří Bartoš
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto „čisté“ pěnice černohlavé: Luboš Vaněk / http://www.foto-vanek.cz/