První potvrzený případ otravy supa diclofenakem v Evropě

Poprvé byla na evropském kontinentu zdokumentována otrava supa diclofenacem, látkou obsaženou ve veterinárním léčivu, který je pro ně vysoce toxický (viz také ZDE). Obětí je sup hnědý (Aegypius monachus), pták, který se narodil v podhůří Pyrenejí v loňském roce a jehož úmrtí potvrzuje obavu, že supi v Evropě mohou zemřít při požití mršiny ze skotu ošetřeného diklofenakem. Nesteroidní protizánětlivé léčivo bylo na počátku 21. století příčinou dramatického poklesu asijské populace několika druhů supů.
Analýza uhynulého supa bezpochyby potvrdila smrt supa kvůli otravě diklofenakem. Existuje možnost, že se mladý sup živil zbytky skotu léčeného tímto lékem – z vysílače GPS je známo, že den před svou smrtí se pohyboval na místě, kde se supi krmí. Alternativně se mohl intoxikovat potravou, kterou mu poskytli jeho rodiče, když se zdržoval na hnízdě, ačkoli dospělí ptáci neutrpěli žádné zdravotní následky. „Nyní víme, že riziko výskytu úhynu supů hnědých nebo dalších mrchožroutů jiných druhů v Evropě z této příčiny je velmi reálné a mohou dokonce existovat předchozí případy, které nebyly zjištěny,“ řekl Ernesto Álvarez, prezident organizace GREFA (Group for the Rehabilitation of Autochthonous Fauna and its Habitat) a jeden z autorů studie, která zdokumentovala úhyn mladého supa.
Španělsko, Portugalsko a Itálie jsou společně domovem pro 95% populace evropských druhů supů, kteří v přírodě plní nezastupitelnou roli zdravotní policie. Na jaře 2013 však schválila Španělská agentura pro léčiva (AEM) k veterinárnímu použití u prasat a dobytka dva produkty obsahující diclofenac. Právě kadavery dobytka a dalších domácích zvířat jsou v Evropě primárním zdrojem obživy supů. Pokud bylo uhynulé zvíře krátce před smrtí léčeno diclofenacem, je léčivo v tkáních stále přítomno a představuje pro mrchožrouty vážnou hrozbu. Diclofenac je pro ně toxický a ptáci do dvou dnů umírají. Proti této hrozbě pro evropské supy bojuje organizace BirdLife ve spolupráci s dalšími mezinárodními institucemi. Přes veškerou snahu je však veterinární diclofenac legálně prodáván ve Španělsku a Itálii a Portugalsko požádalo o jeho autorizaci.
„Španělsko tím, že hostí největší populaci evropských supů, nese odpovědnost za ochranu těchto ptáků, zejména s ohledem na výsledky této studie. Této odpovědnosti se již nemůže žádným způsobem vyhnout,“ dodal Álvarez. Autoři studie považují za nezbytné rozhodnout o aplikaci opatření nezbytných k zabránění supům v krmení jatečně upravených těl a zbytků skotu ošetřeného diklofenakem. V případě, že tato preventivní opatření nebudou provedena se všemi zárukami, doporučují moratorium na veterinární použití diklofenaku a hledají alternativní netoxické léky pro tyto ptáky.
Sup hnědý. Foto Wikipedia commons / CC BY-SA 4.0
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/first-confirmed-diclofenac-vulture-death-in-europe/
https://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/1546-evropsti-supi-v-ohrozeni/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Artemy Voikhansky / CC BY-SA 4.0