Početnost více než poloviny druhů dravců na světě se snižuje

Výzkum, který byl nedávno zveřejněn v časopise Biological Conservation, se zabýval aktuálním statusem všech 557 druhů dravců, jak vyplývá z definice hodnocení těchto druhů v BirdLife International a v červeném seznamu Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). Asi nejzásadnější je zjištění, že 52% dravců má klesající globální populační početnost a 18% z nich je přímo ohroženo vyhynutím. Lidská činnost za poměrně krátkou dobu urychlila míru ztráty biologické rozmanitosti na celém světě. Tato ztráta by mohla mít neočekávané negativní dopady na lidské zdraví. „Dravci poskytují důležité ekosystémové služby, avšak doposud neexistovala systematická globální syntéza jejich stavu ochrany nebo ohrožení. Potřebujeme to vědět zejména proto, abychom mohli identifikovat a upřednostnit naše úsilí o jejich ochranu,“ řekl Dr. Chris McClure, ředitel vědecké organizace Peregrine Fund, která se na výzkumu významnou měrou podílela.
Jeden příklad ekosystémové provázanosti a přímého vlivu na lidské zdraví v důsledku úbytku dravců nalezneme na indickém subkontinentu, kde v devadesátých letech 20. století zkolabovaly populace tří druhů supů kvůli nově zavedenému veterinárnímu léčivu Diclofenac. Početní stavy supů se propadly o 97-99%! U supů, kteří konzumovali uhynulé krávy, které byly léčeny Diclofenacem, způsobila zbytková množství léčiva v kravské tkáni selhání ledvin u supů, což vedlo k jejich úmrtí. Diclofenac je pro supy vysoce toxický a ptáci do dvou dnů umírají. Pokles početnosti supů ovšem zapříčinil nárůst počtu divokých psů, což mělo za následek zvýšení počtu infekcí a úmrtí člověka na vzteklinu. Celkově se škody způsobené kolapsem populací supů v celém regionu odhadují na více než 34 miliard amerických dolarů.
Vědci také zjistili, že dravci jsou více ohroženi než ostatní druhy ptáků. Studie například ukázala, že Indonésie má sice nejvyšší druhové bohatství dravců, ale také nejvyšší počet druhů s klesajícím trendem početnosti. Přitom platí, že druhy vázané na lesní biotopy jsou více ohroženy než druhy otevřené krajiny. Celosvětové úsilí o zachování přírodních zdrojů vedlo k legislativním opatřením vedoucím k vytvoření zvláštní ochrany pro konkrétní druhy, chráněným oblastem stanovišť, které jsou rozhodující pro přežití dravých ptáků, šetrnější postupy v průmyslu s prevencí úmrtnosti dravců a také v rámci Mezinárodní úmluvy o zachování migrujících druhů volně žijících živočichů (CMS) bylo přijato Memorandum o ochraně stěhovavých ptáků migrujících v Africe a Eurasii. Toto memorandum je mezinárodní dohodou o ochraně migrujících dravců, jakými jsou například kriticky ohrožené druhy supů po celé Africe a Eurasii.
“ Tato studie přináší novou analýzu zaměřenou na úsilí a podporu ochrany ikonických a velkolepých ptáků. Zlepšení stavu početnosti ohrožených druhů dravců vyžaduje řadu politických reakcí a ochranných opatření, mezi něž patří identifikace a ochrana klíčových lokalit, dále pak například aktivní řešení odlesňování v krajině a také potírání nezákonného zabíjení a pronásledování dravců,“ uzavírá Dr. Stuart Butchart,vědecký pracovník BirdLife International a jeden z autorů studie.
Supi jsou jednou z nejohroženějších skupin dravců. Foto Ondřej Prosický
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/over-half-of-the-worlds-raptors-in-decline/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006320718305871?via%3Dihub
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto ohrožených orlů východních: Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/