Sedmá mezinárodní ornitologická konference ve východních Čechách se blíží

„Když v roce 1987 došla konečně dr. Obhlídalovi trpělivost s mými mladistvě rozmáchlými výhradami k nečinnosti a pasivitě pobočky, jimiž jsem častoval její výborové schůze, pověřil mě, abych tedy vypracoval jakýsi návrh koncepce rozvoje činnosti. V materiálu, který jsem na další výborovce předložil, bylo mimo jiné navrženo konání jakýchsi regionálních ornitologických konferencí. Návrh byl oprášen a dopracován do podoby konference spíše celostátní až o dva roky později,“ vzpomíná na úplné začátky celostátních ornitologických konferencí pod vlajkou Východočeské pobočky ČSO Tomáš Diviš.
První konference „Metody a výsledky výzkumu ptačích populací“ proběhla v roce 1990. Od krásných začátků v České Skalici se toto setkání amatérských i profesionálních ornitologů postupně přesouvalo na Českomoravskou vysočinu ke Slavíkovu a do Pardubic. Vedle českých špiček jsme se zároveň mohli těšit i z účasti zahraničních hostů. Stále však šlo hlavně o setkání a poučení nás všech, kteří se zajímáme o ptactvo, jeho život a ochranu. Také v letošním roce bude konference s mezinárodní účastí. Svou účast již přislíbili kolegové z Polska, Běloruska, Slovenska a Ukrajiny.
Konference proběhne 16. – 18. 10. 2020 v krásném prostředí Hospitálu Kuks nedaleko Jaroměře. Na dohled od vodní nádrže Rozkoš či Ptačího parku Josefovské louky. Právě sem bude směřovat i nedělní terénní exkurze. Veškeré informace na webu Východočeské pobočky. Přihlásit na konferenci se můžete ZDE.
„Předběžně domluveny jsou již přednášky na témata, jako je telemetrie luňáků, ptačí ostrovy, jihomoravská populace racků bělohlavých či polští ledňáčci. Představeny budou též průběžné výsledky LSD a ochrany i ornitologie na řadě významných lokalit východních Čech, České republiky či Polska. Stále přitom máme několik volných míst pro zájemce o prezentaci vlastních výzkumů,“ říká Jakub Vrána z Východočeské pobočky ČSO.
Text: Lukáš Kadava
Zdroj: http://www.vcpcso.cz/konference-2015/historie-konferenci/