Sezóna 2017 pro puštíka vousatého v Polsku
Již od roku 2010 hnízdí ve východním Polsku puštík vousatý (Strix nebulosa, též zvaný bradatý). Puštík vousatý patří k největším sovám světa, je téměř velký jako výr, jeho rozpětí křídel měří až 140 cm. Jméno získal podle bílých peříček pod maskou, jež připomínají vousy. Dospělí jedinci mají velkou kulatou hlavu se šedivou tváří a velkýma žlutýma očima. Obývá boreální lesy v rozsáhlých oblastech euroasijské tajgy a také v Severní Americe. Relativně je hojný v oblasti Skandinávie, zejména ve Finsku, s menšími populacemi v Norsku a Švédsku. V posledních několika letech je hojně diskutováno rozšiřování jeho hnízdního areálu na západ. Velikost populace ve východní Evropě je odhadována na 160 – 370 párů. V Polsku je hnízdní oblastí okolí Sobiborského národního parku, na pomezí mezi Polskem, Ukrajinou a Běloruskem a první hnízdění této sovy zde bylo zjištěno v roce 2010, kdy byly monitorovány dva hnízdící páry, které zahnízdily ve starých hnízdech dravců (krahujec a káně), postavených na borovicích ve vlhkých lesích. Obě hnízdění byla úspěšná a vyvedeno bylo jedno a dvě mláďata. V roce 2012 bylo zdejšími ornitology zjištěno hnízdění již sedmi párů.
Letošní sezónu bylo monitorováno 5 hnízdících párů. Puštíci snesli celkem 17 vajec, z nichž bylo úspěšně vyvedeno 11 mláďat. Všechna mláďata byla okroužkována a sedm z nich bylo navíc individuálně označeno plastovými kroužky s čitelnými číselnými kódy. Individuální značení probíhá na hnízdištích již několikátou sezónu, jeden z výsledků ukazuje na silnou filopatrii, značená samice, narozená v roce 2012 byla v letošním roce odečtena jako hnízdící pouhých 4,5 km od místa narození.
Monitoring a značení mladých ptáků na hnízdech je poměrně nebezpečnou záležitostí. Jako řada jiných puštíků bez váhání napadnou kohokoliv, kdo by se příliš přiblížil k jejich hnízdu, včetně velkých šelem či člověka. Vzhledem k jejich velikosti a síle jejich útok není nic příjemného a dokážou úspěšně zahnat i velké vetřelce (viz foto). Přesto hyne až 1/3 mladých puštíků, příčinou je nedostatek kořisti nebo predátoři. Pravidelný monitoring polské populace puštíků vousatých provádějí ornitologové ze skupiny Grupa Badawcza Sobibór.
http://www.ornis-polonica.pl/_pdf/OP_2011_2_150-154.pdf
https://www.facebook.com/Grupa-Badawcza-Sobib%C3%B3r-Sobib%C3%B3r-research-group-212057362499864/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto Sylwester Aftyka