Staré dalekohledy mohou pomoci zachránit vzácné pěvce. Přidáte se?

Chodíte rádi do ZOO? A máte doma na půdě nebo ve skříni starý, ale stále ještě funkční dalekohled? Pokud jej nikdo nepoužívá a můžete ho postrádat, můžete jej přinést do některé z 15 českých a slovenských zoologických zahrad zapojených do kampaně Silent Forest (seznam viz níže) a napomoci záchraně zpěvných ptáků v jihovýchodní Asii. Kampaň Silent Forest má přispět k lepšímu povědomí obyvatel Indonésie o negativním vlivu odchytu zpěvných ptáků na jejich populace ve volné přírodě a pomoci získat finanční prostředky potřebné na konkrétní záchranné projekty. Dalekohledy získají indonéské děti, které se zapojí do speciálních výukových programů na rozvíjení zájmu o životní prostředí a jeho ochranu. Váš nepoužívaný dalekohled postačí zanechat u pokladen do projektu zapojených zoologických zahrad.
„Školáci dalekohledy dostanou prostřednictvím sítě ekologických center po celé Indonésii, jimž je rozdělí nezisková organizace Green-books.org. Ta již několik let vzdělává místní děti a pomáhá zvyšovat jejich povědomí o přírodě a udržitelném rozvoji. Bojuje také proti pytláctví a nelegálnímu odchytu původních druhů zpěvných ptáků, jež jsou v Indonésii velmi rozšířené a decimují tamní populace kriticky ohrožených druhů,“ řekl Tomáš Ouhel ze Zoologické zahrady Liberec.
Kampaň, kterou organizuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a od loňského podzimu jí na dva roky předsedá právě liberecká zoo, se zaměřuje na šest vybraných pěvců s nejpohnutějším osudem. Mezi nimi je například v přírodě patrně již vyhynulá kraska krátkoocasá jávská, populární loskuták velký, donedávna téměř vyhynulá majna Rothschildova, sojkovec dvoubarvý, bulbul korunkatý a šáma bělořitá. Nejen je ohrožuje nelegální odchyt a prodej na populárních ptačích trzích po celé Indonésii. Pouze v ptačím průmyslu se ročně otočí více než dvě miliardy Kč. Kultura chování ptáků se tak postupem času proměnila ve sport a masivní průmysl, který živí nejenom lovce a prodejce, ale i všechny výrobce a dodavatele klecí, krmiva a doplňků. „Současná krize dosáhla bodu zvratu. Pokud nezasáhneme teď, je téměř jisté, že hlasy mnoha druhů pěvců v lesích jihovýchodní Asie zcela utichnou,“ upozorňuje Kanitha Krishnasamy, ředitelka TRAFFIC, největší světové neziskové organizace zaměřující se na obchod se zvířaty.
Trhy s ptáky jsou v jihovýchodní Asii široce rozšířené.
V České republice a na Slovensku se do kampaně zapojily tyto zoologické zahrady:
Zoologická zahrada Liberec – www.zooliberec.cz
Zoologická zahrada Ústí nad Labem – www.zoousti.cz
Zoologická zahrada Děčín – www.zoodecin.cz
Podkrušnohorský zoopark Chomutov – www.zoopark.cz
Zoologická a botanická zahrada Plzeň – www.plzen.eu
Zoologická zahrada Jihlava – www.zoojihlava.cz
Zoologická zahrada Hluboká – www.zoohluboka.cz
Zoologická zahrada Brno – www.zoobrno.cz
Zoologická zahrada Hodonín – www.zoo-hodonin.cz
Zoologická zahrada Olomouc – www.zoo-olomouc.cz
Zoologická zahrada Ostrava – www.zoo-ostrava.cz
Zoologická zahrada Bratislava – www.zoobratislava.sk
Zoologická zahrada Košice – www.zookosice.sk
Zoologická zahrada Spišská Nová Ves – www.zoosnv.sk
Zoologická zahrada Bojnice – www.zoobojnice.sk
Zdroj: TZ ZOO Ostrava, 17.4. 2018; http://www.zoo-ostrava.cz/cz/zoo/novinky/1689-stare-dalekohledy-pomohou-zachranit-ohrozene-pevce-jihovychodni-asie/
Titulní foto majny Rothschildovy Wikipedia Commons