Sýček obecný na jižní Moravě v roce 2020

Sýček obecný (Athene noctua) patří v současnosti k našim nejohroženějším sovám. Před několika desetiletími ještě naopak nejhojnější sova dnes přežívá v několik izolovaných populacích roztroušených po republice. Jednou z oblastí, ke donedávna přežívala silná populace, je Jižní Morava. I zde však sýček dramaticky ubývá a nález každého nového páru ornitologové kvitují s nadšením. V roce 2020 se monitoringu, ochraně a hnízdní podpoře této drobné sovy věnovali ochranáři z organizace Tyto z.s. v Jihomoravském kraji. „Provedli jsme kontrolu 206 potenciálních hnízdních lokalit, povětšinou hnízdních budek a přirozených hnízdišť v hospodářských objektech. Na Znojemsku jsme zaznamenali celkem 3 hnízdící páry sýčka obecného a jednoho teritoriálně chovajícího se samce sýčka obecného. Na Hodonínsku jsme zjistili 1 pár sýčka obecného na nové lokalitě,“ říká Karel Poprach z organizace Tyto z.s. V hnízdních budkách ochranáři zaznamenali hnízdění jiných ptačích druhů: poštolky obecné – 17 párů, kavky obecné – 7 párů (u tohoto silně ohroženého druhu dochází ke každoročnímu nárůstu počtu hnízdících párů v budkách), rehka domácího – 21 párů a vrabce domácího a polního – 16 párů.
Akustický monitoring sýčka obecného se provádí pomocí přenosných nahrávacích zařízení (diktafonů), z nichž se data následně vyhodnocují, v období nejvyšší vokální aktivity samců – v březnu a v dubnu. Foto: archiv TYTO, z. s.
Důležitou součástí komplexní ochrany sýčka je akustický monitoring. Ochranáři hledali hlas sýčka obecného na celkem 64 monitorovacích bodech (okresy Hodonín a Znojmo). Zjistili pět druhů sov na 129 lokalitách – kalouse ušatého (64 lokalit), puštíka obecného (12 lokalit), sovu pálenou (44 lokalit), sýčka obecného (4 lokality) a výra velkého (1 lokalita). Potěšitelné je vysoké zastoupení počtu lokalit u sovy pálené.
„Na zemědělských farmách jsme realizovali osvětové aktivity mezi zemědělci a vlastníky objektů, kterým jsme vysvětlovali hospodářský význam, ohrožení a praktické možností ochrany sýčka obecného. S uvedenými tématy bylo během 91 osvětových aktivit seznámeno celkem 178 osob,“ doplňuje Karel Poprach.
Ochranáři taktéž provedli údržbu a čištění instalovaných hnízdních budek pro sýčka obecného. „Průběžně jsme na zemědělských farmách kontrolovali technické pasti, povětšinou nádrže využívané k uskladnění vody nebo melasy, ve kterých dochází k tonutí sov a současně vertikálně umístěné potrubí vzduchotechniky, do kterého sovy pronikají, nedostanou se zpět a následně hynou vyhladověním,“ uzavírá Karel Poprach.
Karel Poprach s mláďaty sýčka obecného. Znojemsko, 2020. Foto: archiv TYTO, z. s.
Zdroj: TZ Tyto z.s., 3. 2. 2021 / Titulní foto: Wynand van Poortvliet / Unsplash.com