Tajemství dravčího zraku

Už jste někdy o někom řekli, že má „ostříží zrak“? Oči dravců jsou jedny z nejvnímavějších v celé zvířecí říši. Poměr velikosti očí k velikosti těla je ze všech obratlovců největší právě u dravců. Díky své velikosti mohou být i těžší než mozek. Tajemství však tkví také v hustotě světlo citlivých buněk, tyčinek a čípků sítnice.
Podívejte se třeba na svojí ruku, tyčinky registrují její tvar a čípky zase detaily jako například barvu. Jenže hustota tyčinek a čípků je v oku dravce až pětkrát vyšší než v tom našem. Takže když dravec loví v otevřené krajině, využívá termálních proudů, aby se vznesl do výšky, odkud pozoruje svou oblíbenou potravu, králíka zpozoruje z výšky až 1,5 km, což je pro člověka jako zpozorovat králíka z jedoucího auta ve sto kilometrové rychlosti.
Vědecké experimenty navíc poskytly důkaz, že ptáci pro své barevné vidění využívají všechny čtyři typy sítnicových čípků. Nejen že vidí ultrafialové světlo, mohou vidět také barvy, které si nedokážeme ani představit. Obecněji řečeno, UV-receptor může poskytnout výhodu při hledání potravy. Dietrich Burkhardt z Univerzity v Regensburgu v Německu prokázal, že voskový povrch mnoha druhů ovoce a bobulí odráží UV-záření, které může prozrazovat jejich přítomnost. Jussi Viitala z Univerzity v Jyväskylä ve Finsku se svými kolegy odhalila, že malé poštolky jsou schopny lokalizovat stopy hraboše pouhým zrakem. Tito malí hlodavci zanechávají pachové stopy moči a trusu, které odrážejí UV-světlo, a tak jsou viditelné pro poštolky disponující UV-receptory, zejména na jaře než jsou tyto stopy zakryty vegetací.
Až příště uvidíte dravce, věřte, že on už Vás viděl. Navíc možná pro dravce záříte v barvách, které si jen stěží dokážete představit.
Z originálu přeložil: Adam Boldiš
Doplnil: Lukáš Kadava
Zdroj:
http://www.audubon.org/news/
http://www.nytimes.com/1995/
http://www.sciam.cz/files/