Telemetrické sledování luňáků pokračuje v Čechách i na Slovensku

Satelitní telemetrie je metoda sledování pohybu zvířat, která našla v posledních desetiletích široké uplatnění nejen při výzkumu migračních tras živočichů, ale má také velký přínos při studiu mnoha dalších aspektů jejich biologie. Podstatou sledování je, že vysílač upevněný na zvířeti opakovaně vysílá krátké kódované zprávy, které vedle identifikačního čísla mohou obsahovat i další doprovodná data, např. údaje o teplotě, aktivitě, technické parametry, ale i další informace. Telemetrické značení dravců probíhá již třetí sezónu v západních Čechách. „Díky kolegům ornitologům z Tachovska máme i my možnost se zapojit do tohoto mezinárodního projektu, zaměřeného zejména na ochranu vzácných druhů dravých ptáků,“ řekl plzeňský ornitolog Karel Makoň. Kromě luňáků červených dostali letos v Plzeňském kraji vysílačku i tři mláďata orla mořského a v roce 2016 i dva luňáci hnědí. Další luňáci červení byli označeni vysílačkami na Břeclavsku. Telemetrické sledování má za primární cíl podrobně zmapovat migrační pohyby dravců.
Kroužkování a telemetrického značení luňáků červených. Foto archiv DESOP
Obdobné telemetrické sledování luňáků červených probíhá i na Slovensku, kde byla v rámci společného Slovensko-česko-rakouského projektu označena i dvě mláďata luňáků 24. června na hnízdě v Ondavské vrchovině. V době kroužkování a upevňování vysílačky navíc bylo luňákům zpevněno hnízdo, aby bylo lépe chráněné před letními bouřkami a mláďata tak měla vyšší šanci na přežití.
Luňáci červení i hnědí jakožto specialisté, podobně jako například supi, na vyhledávání a odklízení mršin z krajiny, jsou svým způsobem života velmi ohroženou skupinou pokládáním otrávených návnad. V České republice za první čtyři měsíce letošního roku nalezli ornitologové 18 otrávených dravců, většinou extrémně vzácných a ohrožených druhů. Vůbec poprvé se otrávili i dva orli královští a dále čtyři orli mořští a dva luňáci červení. Taktéž na Slovensku řeší tamější ornitologové již tři nálezy otrávených luňáků. Ptáci byli v terénu nalezeni právě díky vysílačkám. Bez nich by šance na nalezení ptáků byla prakticky nulová. Mimo satelitní sledování jsou v řadě evropských zemí luňáci značeni barevnými individuálními kódy, popř. křídelními značkami. Doba prázdnin je období, kdy se u nás ve větší míře začnou již objevovat první migranti. Třeba budete mít štěstí a podaří se vám některého z luňáků v přírodě odečíst.
Individuální značení luňáků červených na Tachovsku v roce 2017. Foto archiv DESOP
Foto: archiv DESOP / http://www.desop.cz/
Zdroj: http://www.dravce.sk/web/index.php/sk/aktuality-2017/1287-vysielacky-pre-dve-haje-cervene