Vrací se poštolky rudonohé na Slovensko?

Slovenští ornitologové slaví letošní velký úspěch. Na jediném hnízdišti poštolky rudonohé na západním Slovensku nalezli celkem 17 hnízdících párů. Poštolka rudonohá přitom patří na Slovensku mezi kriticky ohrožené dravce a po špatné sezóně v roce 2012, kdy na celém území republiky nebyl zjištěn ani jediný hnízdící pár, se zdá, že populační trend poštolky rudonohé začíná opět stoupat. Lokalitu ornitologové zatím tají z důvodu ponechání klidu hnízdícím ptákům.
Koncem devadesátých let minulého století na Slovensku hnízdilo 60 – 70 párů poštolky rudonohé. Z území poštolky vymizely vlivem chemizace zemědělství a změn v krajině. V roce 2010 to byly již jen 3 páry, v roce 2011 dva páry, v roce 2012 žádný pár, 2013 – 1 pár, 2014 již 4 páry, 2015 – 2 páry, v roce 2016 – 5 párů. V roce 2012, po vzoru maďarských kolegů, započal projekt zaměřený na návrat tohoto atraktivního sokolíka do slovenské krajiny. Právě v Maďarsku je projekt ochrany poštolky rudonohé úspěšný. Od roku 2006 do roku 2014 došlo k nárůstu početnosti zejména maďarské populace o 100 %. Jednou z příčin zvyšování panonské hnízdní populace je právě cílená praktická i legislativní ochrana druhu.
Samice poštolky rudonohé. Foto FB archiv Falcoproject.eu
„Do 5 hnízdních lokalit, známých z minulosti, jsme instalovali celkem 300 budek a 30 hnízdních podložek. Z toho 50 budek a podložek bylo instalováno na aktuálně obsazené hnízdiště. Poštolka rudonohá si totiž vlastní hnízdo nestaví, využívá hnízda krkavcovitých ptáků nebo budky. Mimo to jsme realizovali další podpůrná opatření – například výsadbu, obnovu a údržbu stromořadí. Také se nám podařilo prosadit ochranu havranů, vran a strak před hrozbou odstřelu, “ říká Roman Slobodník z Ochrany dravců na Slovensku.
V minulých dnech ornitologové zkontrolovali všechny perspektivní lokality. K velkému překvapení se podařilo nalézt 17 hnízd. Z toho 14 párů hnízdí v budce, 1 pár ve vraním hnízdě na podložce, 1 pár obsadil hnízdo po strace a 1 pár hnízdo po káni lesní. Mimořádným nálezem však práce nekončí. Spíše naopak.
Poštolky nenacházejí přímo na lokalitě optimální dostatek potravy a musí překonávat velké vzdálenosti na potravně atraktivnější plochy. „Chceme udělat vše pro to, aby hnízdění byla úspěšná, tedy aby byl vyveden co nejvyšší počet mláďat. Proto zvažujeme poskytovat přikrmování poštolkám tak, aby se snížily frekvence opouštění mláďat za účelem potravních letů,“ vysvětluje Slobodník a doplňuje další zajímavý fakt: „Tento rok se u nás vůbec poprvé potvrdil návrat jedinců tohoto druhu zpět na lokalitu, kde se vylíhli. Důkazem je individuální značení mladých ptáků. Již čtyři mláďata z minulého roku, tři samice a jeden samec, se sem vrátila a hnízdí. Kromě nich doplňuje malou hnízdní kolonii i jedna tříletá maďarská samička.“
Samec poštolky rudonohé. Foto FB archiv Falcoproject.eu
Aktuální výsledky ukazují, že vytváření vhodných hnízdních příležitostí má velký význam pro zvýšení lokálních populací – celkem 10 párů obsadilo v letošní sezóně budky, které byly instalovány v minulých třech letech v rámci projektu Life Red Foot (Falcoproject.eu). Dostatečná hnízdní nabídka je jedním z předpokladů na vytvoření stabilní populace. Mezi další klíčové faktory patří zejména klid na hnízdištích po celou dobu hnízdního období – od fáze inkubace vajec až po líhnutí a vyvádění mláďat. Důležitá je i potravní nabídka v okolí hnízdiště. Poštolky rudonohé loví hmyz i hlodavce, vyhovují jí travnaté plochy s vysokou druhovou rozmanitostí.
Individuální značení přináší řadu poznatků o chování ptáků. Mimo jiné i to, zdali se vrací na tytéž lokality. Foto archiv Dravce.sk
Foto: FB archiv Falco Project (https://www.facebook.com/pg/falcoproject/photos/?ref=page_internal)