Tučňáci císařští na tenkém ledě

Nejnovější vědecká studie přišla se znepokojivým zjištěním, že tučňákům císařským žijícím v kolonii v Halleyově zálivu ve Weddelově moři se již po tři roky nepodařilo odchovat mláďata. Výzkumníci z Britského centra pro výzkum Antarktidy (BAS) odhalili tento neobvyklý fakt pomocí studie satelitních snímků s vysokým rozlišením a výsledky publikovali letos v dubnu v časopise Antarctic Science.
Až donedávna byla kolonie v Halleyově zálivu druhou největší kolonií těchto tučňáků na světě, s počtem 14-25 tisíc hnízdících párů, což představovalo okolo 5-9 % světové populace tohoto druhu.
Neúspěch s odchovem mláďat po tři po sobě následující sezóny je spojen se změnami, které postihly místní ledový šelf. Tučňáci císařští potřebují stabilní ledový šelf, na kterém mohou hnízdit, a který musí vydržet od dubna, kdy ptáci připlouvají, až do prosince, kdy dospívají mláďata. V posledních 60 letech byly podmínky ledového šelfu v Halleyově zálivu stabilní a spolehlivé. V dubnu roku 2016 ale došlo po období abnormálně bouřlivého počasí k rozlomení ledu, ještě předtím, než mláďata stačila dospět. To samé se opakovalo v roce 2017 i 2018 a vedlo k úhynu téměř všech mláďat na dané lokalitě.
Tato kolonie v Halleyově zálivu tedy nyní v podstatě zmizela, zatímco sousední „Dawson Lambton“ kolonie ležící poblíž se značně zvětšila, což naznačuje, že mnoho dospělých tučňáků přesídlilo právě sem za účelem nalezení lepších hnízdních podmínek. Přesun takového množství ptáků do stabilnějšího prostředí je povzbudivé, protože dosud nebylo známo, zda si tučňáci mohou vyhledávat alternativní místa k hnízdění jako odpověď na významné změny v jejich původním prostředí.
Hlavní autor studie a odborník dálkového průzkumu z organizace BAS Dr. Peter Fretwell k tomu dodává: „Sledovali jsme tuto populaci i jiné kolonie v oblasti posledních deset let s použitím satelitních snímků s velmi vysokým rozlišením. Tyto snímky zřetelně ukázaly katastrofický hnízdní neúspěch na tomto místě za poslední tři roky. Naše specializovaná satelitní snímková analýza umí detekovat jedince i shluky tučňáků, a my jsme tak schopni odhadnout velikost populace založené na známé hustotě skupin, a spolehlivě tak odhadnout velikost kolonie.“
O možných příčinách této situace hovoří spoluautor studie Dr. Phil Trathan: „Není možné říct, zda jsou změny v ledovém šelfu v Halleyově zálivu spojené se změnou klimatu, ale takový kompletní nezdar v úspěšném zahnízdění je na této lokalitě rozhodně bezprecedentní. I přes nestabilitu ekologických podmínek publikované modely naznačují, že počty tučňáků císařských dramaticky klesnou a před koncem tohoto století jich vymizí 50-70% v důsledku změn klimatu.“
Použitím satelitních snímků ke studiu chování této kolonie a její odpovědi na katastrofální ztrátu ledového šelfu tak vědci získávají rozhodující informace o tom, jak může tento ikonický druh bojovat s budoucími změnami životního prostředí.
Překlad: Tereza Kejzlarová
Zdroj: Peter T. Fretwell, Philip N. Trathan. Emperors on thin ice: three years of breeding failure at Halley Bay. Antarctic Science, 2019;