Vrací se znovu poštolka rudonohá?

Poštolka rudonohá patří (Falco vespertinus) patří jak na Slovensku, tak v České republice mezi kriticky ohrožené druhy. Na Slovensku byla od roku 2013 známá pouze jediná lokalita, kde prokazatelně hnízdila. V letošní sezóně ornitologové z organizace Ochrana dravcov na Slovensko potvrdili hnízdění tohoto sokolovitého dravce nedaleko Trnavy. Do oblasti se vrátily poštolky poprvé od 70. let 20. století. „Koncem 90. let u nás hnízdilo 60 až 70 párů poštolek rudonohých. Na některých lokalitách jihozápadního a jihovýchodního Slovenska to byl poměrně početný druh. Výrazné změny zemědělské krajiny, zejména chemizace, jsou příčinou mizení poštolek z přírody. V roce 2012 už na Slovensku nebyl zjištěný ani jediný hnízdící pár. Díky realizaci projektu na záchranu poštolek jsme dokázali zlepšit hnízdní a potravní podmínky. Na jedné z lokalit se podařilo hnízdění těchto dravců obnovit a počet párů postupně roste“ říká Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Z oblasti okolo Trnavy bylo poslední hnízdění poštolky rudonohé prokázáno v sedmdesátých letech. V roce 2014 se zde v hnízdní době zdržoval pár, který ale nezahnízdil. Až konečně letos se to podařilo. V hnízdě, které postavila straka, vyvedly poštolky tři mláďata. Jde tak o návrat po čtyřiceti letech,“ doplňuje Chavko.
Také v České republice byl letos zaznamenán návrat poštolek rudonohých, když na Olomoucku bylo nalezeno hnízdo. „Hnízdiště jsme našli až 11. července, ačkoliv jsme si už mysleli, že jsou od konce června pryč, nakonec se úsilí vyplatilo. Hnízdo se nachází o dost dál, než jsme předpokládali, je umístěno v hustém smrku a není vidět, pod hnízdem nalezeny ve čtvrtek skořápky, při kontrole 15. července byla objevena 2 mláďata. Krmí oba ptáci, navíc samec nosí můj kroužek, který jsem mu dal 1. června 2019,“ říká k nálezu Ondřej Boháč. Hnízdění bylo úspěšné a pár vyvedl pět mláďat. Takto vysoký počet mláďat ukazuje na sezónu s hojností potravy, která byla pravděpodobně klíčem k zahnízdění poštolek. V České republice hnízdily poštolky rudonohé naposledy v roce 1973 u Grygova na Olomoucku. Přestože v některých letech v novém miléniu některá pozorování ptáků v hnízdní době nasvědčují možnému hnízdění, je tento nález prvním prokázaným hnízděním po více než 40 letech.
Mládě poštolky rudonohé se zbytky prachového peří na hnízdišti na Olomoucku, červenec 2019. Foto Ondřej Boháč
https://www.facebook.com/groups/270071776963084/
Šťastný et al. 2006: Atlas hnízdního rozšíření ptáků v České republice. Aventinum, Praha
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Jozef Chavko