Všímejte si barevně značených kavek na Plzeňsku

Kavka obecná (Corvus monedula) je pták velký jako holub, dlouhý 33 cm a rozpětí 67 cm. Má šedé oko a šedou šíji. Typický je její hlas, který je snadno zapamatovatelný. Je velmi společenská. Hnízdí v dutinách. Je převážně stálá, severní a východní populace jsou však více tažné. V České republice, kde je zvláště chráněná jako silně ohrožený druh, hnízdilo na počátku milénia 10-20 tisíc párů.
Na našem území byl u její populace v posledních letech zaznamenán mírně klesající trend, stejně tak od 70. letech minulého století došlo k úbytku kavky obecné v celé Evropě. Kavky byly nuceny z různých důvodů zcela opustit své kolonie s doupnými stromy ve volné krajině a přesídlily do měst. Zde našly vhodné náhradní stanoviště a jejich populace začala opět pozvolna narůstat. Přesto je druh stále zařazen mezi silně ohrožené živočichy. „V Plzni mají kavky nejraději jižní předměstí a z neznámého důvodu se naopak vyhýbají severnímu. Nejpočetnější hnízdní kolonie je dlouhodobě ve věznici na Borech. Zde se drží i početná zimující skupina v mimohnízdní době. Zcela ovšem zanikla např. velká kolonie v polesí Zábělá nebo kolonie hnízdící na hradu Radyně či v kamenném zpevnění náspů železničního mostu přes Klabavu ve Smědčicích, “ říká David Melichar z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko.
Již několik let mohou obyvatelé Plzně vídat především na parkovištích kolem velkých nákupních center v části Bory na kavky obecné označené žlutými odečítacími kroužky. V případě odečtu kombinace písmen a čísel na kroužku sdělí Kroužkovací stanice Národního muzea odesílateli kompletní životopis konkrétní pozorované kavky. Ornitologové se tímto způsobem snaží objasnit přelety a usídlování plzeňských kavek, jejich věrnost k hnízdišti, soudržnost ptačích párů a délku života u tohoto druhu v městském prostředí. Pomoci můžete i vy, pokud se vám podaří přečíst číselná kód na kroužku. Kontaktovat můžete buď kroužkovací stanici nebo Český svaz ochránců přírody Plzeňsko.
Kontaktní e-mail: krouzkovaci_stanice@nm.cz
Kontaktovat nás můžete i v případě prokázaného hnízdění kavek ve vašem okolí, David Melichar, Český svaz ochránců přírody Plzeňsko, e-mail: uherce@seznam.cz
Barevně značená kavka v Plzni. Foto FB archiv Záchranné stanice živočichů Plzeň
Zdroj: FB archiv Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko.
Titulní foto: FB archiv Záchranné stanice živočichů Plzeň