Vyražme na chřástaly, právě teď!

Výpravy do noční přírody jsou vždy napínavé a vzrušující. Kromě chřástalů, na které se zaměříme, je v noci možné slyšet i další zajímavé druhy ptáků. Jsou to např. rákosník zpěvný, cvrčilka zelená nebo říční, slavík obecný, křepelka polní nebo sovy. Nyní si představíme nenáročnou metodiku, podle které doporučujeme mapovat chřástaly.
Kdy chřástaly mapovat?
Ideální doba je od příletu v první půlce května do poloviny června. To ještě není většina luk posečena a chřástali se ozývají naplno. Později se už ozývají podstatně méně. Výpravy za chřástaly je nutné provádět ve večerních a nočních hodinách tj. od 22 hod do 04 hod ranní. Přes den se tento druh projevuje pouze ojediněle.
Jak chřástala poznám?
Velmi snadno. 🙂 Ozývá se nápadným řezavým hlasem podobným dětské řehtačce znějícím jako opakované „rréép rreép, rréép rreép, rréép rreép“.
Hlas chřástala je nezaměnitelný a pozná jej opravdu každý. Pozorovat chřástala je naproti tomu velice obtížné a ani nedoporučujeme se o to snažit. Ptáky bychom v loukách zbytečně rušili a pravděpodobnost, že bychom chřástala viděli, by byla stejně minimální.
Jaké jsou vhodné lokality?
Navzdory svému jménu je chřástal polní vyloženě luční druh. Jeho typickým biotopem jsou vlhké louky, často nivní louky kolem řek. Nezáleží přitom na nadmořské výšce. Chřástaly najdeme sice častěji ve vyšších polohách, ale vyskytují se i v nížinách pod 250 m. n. m. Především tam, kde louky chybí, se chřástal ojediněle vyskytuje i v obilných polích. Takových záznamů je málo, a proto jsou o to zajímavější!
Jak mapování probíhá?
Mapování je jednoduché. Stačí si (ideálně) kolem svého bydliště zvolit vhodnou lokalitu a v uvedeném termínu ji večer projít nebo projet na kole popř. autem. Optimální je provést dvě kontroly stejné lokality v rozmezí alespoň 14 dnů. Rozhodně není na škodu, pokud provedeme více kontrol, v tomto případě platí čím více tím lépe. Pokud jedeme autem nebo na kole, je třeba provádět zastávky k poslechu každých cca 200 – 500 m. Zastávky volíme na místech, odkud je dobře slyšet co největší kus území tj. na vyvýšených místech, ve volné krajině, kde nejsou kolem cesty budovy či les. Zastávky neděláme v blízkosti potoků či řek, protože šumící voda ruší poslech. Taktéž nesčítáme za větrného nebo deštivého počasí. Na každé zastávce posloucháme cca 5 – 10 min. Pokud jedeme autem, je nutné vypnout motor a při poslechu vystoupit z auta. Pokud území dobře neznáte, je vhodné si trasu projít předem za dne z důvodu snazší orientace při noční pochůzce.
Jak zaznamenat výsledky a kam je poslat?
V ideálním případě prosíme o vkládání do databáze Avif na stránce birds.cz, a to tak, že 1 chřástal = 1 záznam. Když je na jedné louce více volajících chřástalů, nestačí označit celou louku a naspat 5 samců. Zakreslení jedince nemusí být přesné, stačí určit jeho přibližnou pozici v louce. Z databáze Avif budou data převedena do Nálezové databáze ochrany přírody. Čím více z Vás zadá údaje přímo do databáze, tím lépe může každý sledovat výskyty chřástalů přímo online pomocí vyhledávání.
Alternativa?
Kdo nemá zájem zadávat data přímo do databáze, prosíme o jejich zaslání na email: crex@avifauna.cz . Můžete nám poslat přesné souřadnice, nebo například stáhnout mapku z mapového serveru (např. www.mapy.cz) a v programu malování pozorování chřástalů zakreslit. Ke každému pozorování je samozřejmě nutné uvést datum, jméno pozorovatele a veškeré další okolnosti pozorování.
Negativní záznamy? Budeme velice rádi, pokud nás na uvedeném emailu budete informovat i o negativních kontrolách. Myšleny jsou ty případy, kdy jste vyrazili do terénu, zmapovali vhodné lokality, ale žádné chřástaly jste nezaznamenali. Tyto údaje pomohou vytvořit detailnější představu o skutečném rozšíření tohoto tajuplného druhu.
Pro jakékoliv další informace se obracejte na email: crex@avifauna.cz.
Přejeme mnoho krásných zážitků v noční přírodě!
Daniel Křenek & tým Avifauny