Zajímavé hnízdění kalouse ušatého v čapím hnízdě

Kalous ušatý (Asio otus) patří mezi běžnější druhy sov. Sám si hnízdo nestaví, nejčastěji využívá hnízd jiných druhů ptáků – nejčastěji krkavcovitých, dravců, holubů, ale i veverek. Méně často hnízdí v budkách, vzácně může zahnízdit i na zemi. Ve Švýcarsku bylo nalezeno hnízdo kalouse na skalním útesu.
Zajímavě umístěné hnízdo bylo v roce 2019 nalezeno v národním parku Hortobágy v Maďarsku, kde pár kalouse ušatého obsadil čapí hnízdo umístěné na sloupu vedení vysokého napětí. Kalousi obsadili hnízdo v době, kdy byli čápi ještě na zimovišti a kalousí snůška čítala dokonce osm vajec. Nutno podotknout, že domácí čápi, kteří se vrátili ze zimovišť, nechali kalouse v klidu hnízdit a postavili si zcela nové hnízdo na vedlejším sloupu.
Z České republiky není doposud podobné hnízdění v čapím hnízdě známo, neméně kuriózní nález hlásili ornitologové z Pardubic, kde bylo v roce 1975 nalezeno hnízdo na zemi při břehu řeky Labe v blízkosti sídliště Polabiny. Vzhledem k velkému rušení ze strany lidí nebyla tehdy mláďata vyvedena.
Mláďata kalouse ušatého v čapím hnízdě. Národní park Hortobágy, 2019. Foto FB archiv Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság
Zdroj: https://www.facebook.com/HortobagyiNemzetiParkIgazgatosag/
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/