Zapojte se do monitoringu koroptví!

Koroptev polní (Perdix perdix) je již synonymem negativních změn v zemědělské krajině. Více než 17 let se komplexní ochranou a podporou koroptví zabývá nezisková organizace Naše společná krajina z.s. a její projekt Čiřikání. Klíčový význam přitom mají informace o její početnosti a aktuálním rozšíření. Monitoring koroptví je tak jedním z pilířů projektu Čiřikání. „Ačkoli je monitoring koroptve polní celoroční aktivita, právě v zimě je pro nás mimořádně důležitý. Zimní monitoring s ohledem na chování koroptve a délku trvání zimy v různých nadmořských výškách, které obývá, provádíme intenzivně v období od 1. prosince do 31. března. Z dat v tomto úseku roku získaných pak ověřujeme třeba načasování předjarního rozpadu hejnek do hnízdních párů. To začínají koroptví kohoutci hlasitě čiřikat a jsou tak dobře identifikovatelní i za ranního nebo večerního šera, kdy je jejich aktivita vyšší,“ říká Petr Rejzek z organizace Naše společná krajina.
Zapojte se do zimního monitoringu koroptví! Zimní období má také výhody pro pozorovatele: 1. polní lány jsou po sklizni přehlednější, 2. koroptve se soustředí do hejn tvořených jednou či více rodinami, 3. na sněhové pokrývce jste schopni lépe koroptve najít už z velké dálky, 4. ve sněhu jsou taky lépe rozpoznatelné různé pobytové znaky (stopy, trus, zbytky potravy, noční dýchánky) a konečně 5. častěji se v době menší pohybové aktivity dostanete do přírody a vaše poznatky a zkušenosti pomůžou k lepšímu poznání životní strategie koroptve a k její účinnější ochraně.
„Naším spolupracovníkem se může stát každý, kdo se zajímá o životní prostředí kolem sebe. Pokud jste při vašich toulkách polní krajinou narazili na koroptev polní, dejte nám o tom vědět. Každý záznam je pro nás důležitý,“ doplňuje Rejzek. Vaše pozorování koroptví lze poslat jednoduše na záznamové kartě, v případě hlubšího zájmu o monitoring či jinou pomoc koroptvím naleznete na stránkách projektu Čiřikání.
Portrét koroptve polní. Foto Jiří Liščák
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto Jiří Liščák / http://www.jiriliscak.cz/
Zdroj: http://www.koroptvicky.estranky.cz/