Britští vědci hledají klíč k záchraně kolihy velké
Každoročně ubude v Evropě na 5000 jedinců kolihy velké. Tento majestátní druh bahňáka je ohrožen v řadě evropských zemí (psali jsme ZDE) včetně Velké Británie. Britští vědci a ornitologové nyní důkladně zkoumají faktory, které by tento proces mohly zastavit, nebo alespoň zpomalit. Velká Británie je přitom jednou z klíčových hnízdních oblastí pro kolihu velkou, početnost zdejších kolih představuje přibližně 19-27% světové populace. V Británii se však populace kolihy velké za posledních 20 letech snížila o 48%, což znamená, že došlo k poklesu světové populace o 13,5%.
Cílem nové studie vědců z British Trust for Ornithology (BTO) a The Royal Society for the Protection of Birds (RSPB) je na základě celostátních dat, sebraných tisíci dobrovolných sčitatelů posoudit, zda existují důkazy pro podporu nebo vyvrácení předchozích teorií o příčinách úbytku kolih. Analyzovány byly údaje z let 1995-99 a 2007-11. Jedna z předchozích teorií vychází z předpokladu, že současná podoba zemědělství zejména ve využívání pastvin a polí může mít druhotné pozitivní vlivy na početnost predátorů. Dalšími uvažovanými faktory jsou změny klimatu či negativní změny v kvalitě hnízdního prostředí pro kolihy.
Největší zaznamenaný pokles byl zjištěn v oblastech s častým větrným počasím a s hojností lišky obecné. Data podporují hypotézu, že opatření, která by redukovala tlak predátorů, jako jsou lišky a vrány, budou pravděpodobně pro přežití kolih velmi důležité. Dalšími negativními faktory byly zjištěné změny v kvalitě hnízdního prostředí, na něž mělo vliv buď počasí či hospodaření (např. vypalování, změny v hydrologii lokality).
Jaká je tedy prognóza pro anglické kolihy do budoucna? V krátkodobém horizontu nemůžeme ovlivnit změny klimatu, taktéž územní ochrana se jeví jako nepravděpodobný prostředek pro zastavení dalšího poklesu početnosti. Ačkoli doposud ochranná opatření nebyla podrobně zpracována, vědci považují za klíčové řešení souběh dvou kroků: obnovení kvality stanovišť a snížení negativních dopadů predátorů.
Zdroj: https://wadertales.wordpress.com/2017/08/31/curlews-cant-wait-for-a-treatment-plan/
http://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/00063657.2017.1359233
Text: Lukáš Kadava
Titulní foto hnízda kolihy velké: Martina Nacházelová