Čápi bílí se vracejí k Třesickému rybníku

Čáp bílý (Ciconia ciconia) je stále všeobecně známý pták, avšak v posledních sto letech došlo k dramatickým změnám – z větší části pravděpodobně vinou člověka, ať už je příčinou přímé pronásledování nebo změny v krajině, zatížení ekosystémů cizorodými látkami a nevhodné způsoby hospodaření. Z nížinných oblastí středního Polabí čápi téměř vymizeli a jejich každoročně obsazovaná hnízda lze spočítat na prstech.
Velkou radost mají místní v obci Kosičky na Královéhradecku, kam se po dlouhé době vrátili čápi bílí a zahnízdili. Hnízdiště čápů na dohled od blízkého Třesického rybníka má dlouhou historii. Už min. od začátku 60. let minulého století hnízdili na stromovém torzu až do roku 2008. Poslední mláďata byla úspěšně vyvedena v roce 2004. Kolem roku 2010 se hnízdo zřítilo nebo bylo odstraněno a na stromový pahýl byla umístěna umělá hnízdní podložka, kterou však čápi poté nevyužili. Až v roce 2019 byli místní překvapeni, když počátkem června na podložce postavil hnízdo nový čapí pár (blíže ZDE). Ptáci byli i pozorováni při kopulaci. Ornitolog Jiří Zajíc zjistil, že samice v páru je značená a byla okroužkována 30. června 2016 jako mládě v hnízdě na sloupu v obci Huta-Harych Odolanów v Polsku. Možná právě pro své mládí zahnízdila tak pozdě a hnízdění bylo odsouzeno k zániku.
Teprve letos hnízdo znovu obsadil čapí pár, zahnízdil a v hnízdě jsou aktuálně dvě dorůstající mláďata, která byla okroužkována v průběhu června Jiřím Zajícem. Mláďata se tak na hnízdě v Kosičkách objevila po dlouhých 17 letech. Není bez zajímavosti, že i v letošním páru je tatáž samice původem z Polska. V posledních letech si okolí Třesického rybníka oblíbili spíše čápi černí (blíže ZDE), je tak nanejvýš potěšující, že čápi bílí nezůstávají pozadu.
Dospělý čapí otec hledá potravu v loukách u Třesického rybníka, 9. 7. 2021. Foto Lukáš Kadava
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Thom Reijnders