Cranes and Agriculture: O nelehkém soužití člověka s jeřáby

Na světě žije 15 druhů ptáků, kteří patří mezi jeřáby (Gruidae). Mimo Antarktidy a jižní Ameriky obývají všechny zbývající kontinenty, na nichž se nachází řada typů krajin a ekoregionů, které jsou zemědělsky obdělávány. Ačkoli jeřábi mají během tisíců let, kdy člověk mění krajinu na Zemi, úzký vztah s ornou půdou a pastevním hospodařením, rychlé změny v zemědělství za posledních 100 let se staly pro jeřáby klíčovou hrozbou, nejen především kvůli ztrátě stanovišť, ale také kvůli dalším nepřímým dopadům zemědělství, jako jsou jedy či kolize s vedením vysokého napětí. Jak se zvyšuje lidská světová populace, zvyšují se tlaky na krajinu a mění se zemědělské postupy, zvyšuje se i konflikt mezi člověkem a jeřáby. Druhy jeřábů, které jsou nejvíce závislé na mokřadech, patří mezi nejohroženější, zatímco druhy, které jsou více spjaty s travnatými plochami, se lépe přizpůsobují.
Na konferenci v roce 2010 se účastníci ze 13 zemí a pěti kontinentů shodli na potřebě zdrojů, které syntetizují informace o jeřábech a vlivu zemědělské činnosti člověka na ně, a které by mohly pomoci odborným konzultantům a pracovníkům ochrany přírody a dalším zúčastněným stranám. V roce 2018 tedy spatřila světlo světa kniha „Cranes and Agriculture: A Global Guide for Sharing the Landscape“, kterou vydala mezinárodní společnost International Crane Foundation se sídlem ve Wisconsinu v USA a která by neměla milovníkům přírody, ptáků a zvláště jeřábů, uniknout.
V knize jsou v anglickém jazyce publikovány tematické informace a zkušenosti z celého světa. Jednotlivé statě knihy se věnují hnízdní biologii, biotopovým preferencím, zkoumají směry a hnací síly zemědělského vývoje za posledních 100 let a vysvětlují, jak reagovaly populace jeřábů. Zkoumají také interakce mezi jeřáby a domestikovanými zvířaty; popisují přímé a nepřímé hrozby, hodnotí metodiky, které se v současnosti používají ke zmírnění konfliktů mezi lidmi a volně žijícími živočichy a poskytuje nápady pro programy, či projekty, které tyto konflikty buď zmírňují, nebo se snaží jim předcházet.
Kniha navíc obsahuje 18 případových studií ze 13 zemí, které poskytují odpovědi na otázky, o nichž se diskutuje v úvodních kapitolách. Knihu lze také vnímat jako první krok ve sdílení znalostí a zkušeností z vazby jeřábů na zemědělství. Zkušeností, které čerpají z rozmanitosti lokálních situací, specifických krajin či migrace k nalezení způsobů, jak udržitelně vyvážit potřeby jeřábů na straně jedné a zemědělství a lidského hospodaření s krajinou na straně druhé.
Jeřábi popelaví na zimovišti ve Španělsku. Foto David Fernandez / FB archiv Cranes in Europe Grullas en Europa Zurawie w Europie