Obří myši si už na mořských ptácích nepochutnají

Úvodní foto: Kriticky ohrožený albatros tristanský, snášející každý rok jediné vejce, je druhem, který by bez zásahu projektu nepochybně brzy vyhynul. Foto: Ben Dilley
Jeden z nejambicióznějších projektů svého druhu plánuje vymýcení obrovských myší na Goughově ostrově v jižním Atlantiku. Cíl je jediný: zabránit myším, aby požíraly mláďata mořských ptáků přímo na hnízdech.
Ačkoli to může znít jako děsivý výplod naší fantazie, bohužel pro ptáky hnízdící na Goughově ostrově jsou tito hlodavci každodenní realitou. Invazivní myši nemají na ostrově přirozeného nepřítele a v porovnání s myší domácí jsou o padesát procent větší. Jejich strategie spočívá v nočním útoku na hnízdo. Shlukují se ve skupinkách až devíti jedinců a pak zkonzumují mláďata a vejce z ptačího hnízda, na které předtím zaútočily.
Nedávno publikovaná studie v časopise Ibis Journal popisuje rozsah škod, které jsou myši schopny napáchat na mláďatech mořských ptáků. Zveřejněný odhad uvádí, že myši, zavlečené na ostrov s příchodem lovců kožešin v 19. století, zkonzumují ročně až dva miliony ptačích vajec a mláďat. Vědci si jsou vědomi velkého množství vajec a mláďat, které padnou za oběti myším. Odhalení skutečného počtu zkonzumovaných mláďat však ohromil i samotné vědce. „Mořští ptáci na Goughově ostrově potřebují naši pomoc,“ komentuje situaci Dr. Alex Bond, jeden z hlavních autorů publikované studie. Otázkou zůstává, zda by první připlouvající lovci v 19. století byli při zakotvení svých lodí u ostrova opatrnější, kdyby věděli, jak nebezpečné zvíře v podobě myši s sebou přivážejí.
Roku 1995 byl Goughův ostrov pro svou unikátnost zapsán organizaci UNESCO do seznamu Světového dědictví. Foto: Wikipedia
Goughův ostrov je součástí Britského zámořského území Tristan da Cunha. Leží zhruba v polovině cesty mezi jižními cípy kontinentů Afriky a Jižní Ameriky. Tento neobydlený ostrov je rájem až 24 druhů mořských ptáků, kteří zde žijí v celkovém počtu zhruba deseti milionů jedinců. Některé z těchto ptačích druhů se nenachází nikde jinde. Největší hrozbou představují myši pro kriticky ohroženého albatrosa tristanského (Diomedea dabbenena). Tito ptáci snáší pouze jedno vejce za rok a mládě mnohdy nechávají při svých cestách za rybami osamocené na hnízdě i několik dní. Ačkoli mláďata mohou vážit až 10 kilogramů, nevědí, jak se bránit útokům myší a podléhají otevřeným ránám, které jim tito hlodavci způsobí. Při návratu pak rodiče na hnízdě nacházejí uhynulého potomka. V současnosti je na světě 2000 párů albatrosa tristanského, přičemž 99% této populace žije na Goughově ostrově. S největší pravděpodobností tento druh bez zásahu člověka vyhyne.
Vědec Anthony Caravaggi z Queen’s University v Belfastu k celé problematice dodává: „Člověk obvykle jako problémové hlodavce vnímá spíše krysy. Ale situace na Goughově ostrově nám ukazuje, že i myši domácí mohou mít devastující účinek. Pokud nevymýtíme myši z ostrova, ztratíme důležité hnízdiště a několik unikátních druhů mořských ptáků.“
Ohrožený albatros pestrozobý je jedním z druhů, jenž bude mít z projektu prospěch. Foto: Hector Bottai
Britská královská společnost pro ochranu ptactva ve spolupráci s vládou souostroví Tristan da Cunha vytvořily program obnovy Goughova ostrova, který bude zahájen v roce 2020. Cílem je úplné vymýcení myší na Goughově ostrově a následné obnovení populací celkem šesti celosvětově kriticky ohrožených druhů mořských ptáků. Vzhledem k přírodním podmínkám, které na Goughově ostrově panují, nebude realizace programu snadná. Ostrov je poměrně vzdálený od pevniny, terén je tu nerovný a počasí často extrémní. Piloti v helikoptérách zajistí pokládku návnady na myši ze vzduchu. V těžko dostupných oblastech pak dobrovolníci budou šířit návnadu pěšky, aby se dostala ke každé myši. Tento plán vychází z předchozího úspěšného vymýcení myší na ostrově Jižní Georgie, kde byly přemnožené myši odstraněny stejným postupem. V případě Goughova ostrova je celý plán natolik rozsáhlý, že trvalo několik let, než dospěl do fáze konečných příprav s realizací v roce 2020.
„Máme jedinečnou příležitost zachránit Goughův ostrov a ptačí druhy, které zde mají domov,“ říká Ian Lavarello, hlavní správce souostroví Tristan da Cunha. „Pokud nebudeme dělat nic, nakonec ztratíme tuto úžasnou obrovskou kolonii v jižním Atlantiku a její přínos světovým oceánům skončí. S odhodláním a důsledným plánováním je úspěch možný. Takové obrovské programy jako tento s sebou nesou určitá úskalí, ale odměna za celosvětovou ochranu stojí za to.“ dodává Lavarello.
Můžete podpořit projekt vymýcení myší na Goughově ostrově, více informací a možnost darovat finanční příspěvek na www.goughisland.com
Překlad: Simona Vosáhlová
Zdroj: Birdlife.org