Jak může moderní technologie pomoci v ochraně ptačích hnízd?
Populace ptáků zemědělské krajiny ve většině Evropy klesají. Ptáci, kteří hnízdí na zemi, jsou obzvláště zranitelní, protože jsou vystaveni působení mechanických polních prací, jako je orba a setí, které se odehrávají na jaře a často náhodně zničí mnoho hnízd. Hledání těchto hnízd bývá pro lidské oko náročné a zabere mnoho času. Nová studie poprvé ukazuje, že taková hnízda mohou být lokalizována pomocí dronů v kombinaci s umělou inteligencí.
Vědci v této studii létali s dronem nesoucím termokameru nad zemědělskými poli a pořizovali fotodokumentaci. Tyto obrázky byly poté vloženy do algoritmu, který je schopen s pomocí umělé inteligence přesně identifikovat hnízda, což je první krok, který napomáhá jejich ochraně. Vědci testovali tento systém v jižním Finsku poblíž Biologické stanice Lammi University of Helsinki s použitím hnízd čejek chocholatých.
„Dlouhodobě se zabýváme ochranou hnízdících ptáků na zemědělské půdě a uvědomujeme si, jak obtížné je lokalizovat hnízda na zemi. Alespoň ve vysokých zeměpisných šířkách je teplota těchto hnízd obvykle vyšší než teplota okolního prostředí. Proto jsme si mysleli, že termokamery mohou pomoci. Malá pilotní studie naznačila, že tepelnému vidění brání vegetace a předměty na zemi. Abychom tedy mohli vytvořit účinný systém pro detekci hnízd, mysleli jsme si, že kamera by mohla létat pomocí dronu a umělá inteligence by mohla pomoci analyzovat výsledné termické obrazy. Výsledky ukázali, že to funguje. Systém však fungoval nejlépe za oblačných a chladných podmínek a na stejném podkladu (půdě), “říká Andrea Santangeli, jedna z autorek studie z Finského muzea přírodní historie Luomus, University of Helsinki.
Využití dronů v ochraně přírody v poslední době rapidně stoupá – je tak například možné v téměř reálném čase mapovat šíření chorob na plodinách v zemědělských oblastech pomocí dronů s různými senzory. Ten je nedílnou součástí tzv. precizního zemědělství, nového způsobu produkce plodin, který ve velké míře využívá technologii dronů ke sledování plodin a maximalizaci efektivity produkce. Studie, jako je tato, mohou pomoci připravit cestu k integraci detekce ptačího hnízda do senzorů přenášených dronem používaných v precizním zemědělství a automatizovat systém pro uložení těchto hnízd.
„Komunita zabývající se ochranou přírody musí být připravena přijmout nové technologii a pracovat napříč obory a sektory, aby mohla hledat efektivní řešení. To se již děje a technologie ochrany s pomocí dronů se rychle stává populární. Dalším a nejnáročnějším krokem bude testování našeho systému v různých prostředích a u různých druhů. Naším cílem je, aby se tento systém jednoho dne plně integroval do zemědělských postupů, takže detekování a záchrana hnízd před mechanickým ničením se stane plně automatizovanou součástí výroby potravin, “ dodává Andrea Santangeli.
Zdroj: Andrea Santangeli, Yuxuan Chen, Edward Kluen, Raviteja Chirumamilla, Juha Tiainen, John Loehr. Integrating drone-borne thermal imaging with artificial intelligence to locate bird nests on agricultural land. Scientific Reports, 2020; 10 (1) DOI: 10.1038/s41598-020-67898-3
Předklad: Tereza Kejzlarová / Titulní foto: Lukáš Kadava