Kalousi už obsadili centra měst

Města a obce mají obyvatele, o nichž často řada lidí nemá ani tušení. Zejména jehličnaté stromy v parcích, na zahradách, na náměstích jsou denními úkryty našich nejběžnějších sov – kalousů ušatých (Asio otus), kteří zde tráví zimu. Na jednom stromě může být i několik desítek sov. Takovému shromaždišti se říká deniště. Jedná se o zajímavý fenomén, který je stále zahalen rouškou tajemství. Odkud kalousi na deniště přilétají, není doposud zcela jasné, výsledky kroužkování ukazují, že část kalousů pochází z blízkého okolí, ale část migruje z poměrně značných dálek.
„S trochou nadsázky můžeme říci, že sovy vedou noční život. Přes den odpočívají na stromech, za soumraku odlétají na lov. Zpět se vrací pozdě v noci nebo nad ránem. V průběhu hnízdní doby hnízdí ve starých hnízdech krkavcovitých ptáků nebo obsazují polodutiny ve stromech, na zimu se těsněji stahují k lidským sídlům. Ve městech často obsazují jehličnany v okolí škol, kostelů či jiných budov,“ říká Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.
„Kalousi jsou na stromech dobře maskovaní. V případě ohrožení se napřímí a vztyčí tzv. ouška – což jsou pírka na hlavě. Zjistit, kolik kalousů konkrétní deniště obývá, není jednoduché. Setkali jsme se s případy, kdy nám lidé nahlásili tři sovy, ve skutečnosti jich bylo 26. Nejčastěji přítomnost sov prozradí vývržky pod stromy, tedy nestrávené zbytky potravy. Jsou to zbytky chlupů, kostí válcovitého tvaru, které sovy vyvrhují. Sovy polykají kořist v celku, proto jsou i kosti ve vývržcích neporušené a snáze tak lze identifikovat složení sovího jídelníčku. U kalousů převažují drobní hlodavci, v menší míře i drobní ptáci velikosti vrabce,“ doplňuje Veselovský.
Lokality denišť i počet sov na nich se může meziročně lišit. Vliv na změnu deniště může mít přístup k potravním zdrojům, teplota prostředí, výška sněhové pokrývky nebo rušení. Idelální čas k pozorování je doba před západem slunce, kdy se sovy vydávají na lov. Přestože bývají deniště nejčastěji v jehličnatých stromech, byla zjištěna i deniště na listnatých stromech, kde jsou sovy mnohem nápadnější. Naopak mnohem hůře se dohledávají deniště v lesních porostech, kde snadno uniknou pozornosti. I v lesích však byla tato shromaždiště sov nalezena. Nejpočetnější městské deniště je známo z města Kikinda v Srbsku, kde ornitologové v roce 2009 sečetli v centru města 734 sov. Na Slovensku bylo nejpočetnější deniště zjištěno v loňské zimě v Kolárově, kde zimovalo 73 jedinců (blíže ZDE), v České republice o poznání méně, pouze 36 kalousů v Moutnicích na Brněnsku. Vzácně lze na deništi zastihnout mimo kalouse ušatého i vzácnějšího kalouse pustovku (Asio flammea).
S trochou štěstí lze nalézt mezi kalousy ušatými i pustovku. Prozradí ji výrazné žluté oči. Foto Ondřej Prosický
Titulní foto: Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/