Omezení lovu tetřívka v Kazachstánu má pomoci opětovnému zvýšení jeho početnosti

Počátkem roku 2017 zavedla vláda Kazachstánu omezení jarního lovu. Zákaz se týká mimo jiné i tetřívka obecného (Lyrurus tetrix) a pozitivní účinky lze snad očekávat poměrně brzy. Alespoň to očekávají pracovníci organizace Association for the Conservation of Biodiversity of Kazakhstan (ACBK, partner BirdLife v Kazachstánu), kteří řadu let připravovali podklady pro toto vládní rozhodnutí. Tento krok se týká i dalších druhů, kteří se na území Kazachstánu vyskytují a hnízdí, od kachen, hus a labutí až po tetřeva hlušce. Týká se však i velkých savců, jako například medvěda hnědého.
Rozhodnutí, které nabylo účinnosti v době jarní sezóny 2017 (16. února – 14. června), je chápán jako výrazný krok k efektivnější ochraně volně žijících živočichů v Kazachstánu. Přišlo to po mnoha letech tvrdé práce lobbingu ACBK. Proč právě Kazachstán uzákonil zákaz lovu? Čísla hovoří sama za sebe, početnosti řady druhů lovné pernaté zvěře klesly od poloviny 90. let minulého století až o 50 %. Populační trend tetřívka obecného vykazuje v letech 2013 – 2016 alarmující pokles. Tito ptáci se mimo lovu potýkají s řadou nepříznivých faktorů, zejména úbytku vhodného hnízdního prostředí a roli hraje i změna klimatu. Proto pokračovat v lovu na jaře – tedy během období rozmnožování – je považováno za recept na lokální katastrofu. Pro kazašské ochranáře je povzbuzením, že byl tento vládní krok podpořen i přes protesty proti zákazu lovu. Dalším povzbuzením jsou některé pozitivní trendy v růstu početnosti zejména vodních druhů ptáků po zavedení restrikcí. Dokonce byly nalezeny nové hnízdní lokality. Jakkoli jsou tedy dílčí výsledky slibné, je zapotřebí dlouhodobější monitoring a vyhodnocení získaných výsledků.
Lov lesních kurů byl ještě zhruba do poloviny 20. století rozšířen i u nás a také zde byl prováděn především v obdobím toku. Tetřívci se lovili čekanou v boudách umístěných na tokaništích, za tetřevy se přiskakovalo a jeřábky bylo díky řevnivosti samců možné přivábit pískáním na vábničku vyráběnou z drůbeží kosti. Pro myslivce byla samotná příležitost k lovu těchto ptáků často životním zážitkem. V Evropě je v posledních letech zaznamenáván stálý úbytek tetřevovitých, výjimkou je pouze tetřívek obecný ve Skandinávii a Rusku. Základními problémy evropské populace lesních kurů je fragmentace jejich areálu rozšíření způsobená změnami biotopů a struktury lesních porostů.
Portrét kohoutka tetřívka obecného. Foto Ondřej Prosický
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/cautious-optimism-a-year-on-from-kazakh-hunting-ban/
Překlad: Lukáš Kadava / Titulní foto Ondřej Prosický / http://www.naturephoto.cz/