V Praze se chystá první dětská ornitologická konference

Česká společnost ornitologická připravuje v letošním školním roce 1. žákovskou ornitologickou konferenci pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol na území Hlavního města Prahy. Účastníci budou mít příležitost prezentovat výsledky své badatelské činnosti, zlepšit si komunikační dovednosti, čerpat nové zkušenosti a setkat se s podobně naladěnými vrstevníky. Konference se uskuteční 22. 5. 2018 v Toulcově dvoře v Praze. Konference je určena pro žáky 2. stupně základních škol a studenty středních škol pro jednotlivce i badatelské týmy, kteří mohou představit výsledky své práce formou posteru či ústní prezentace. Příspěvky studentů budou proloženy přednáškami odborníků, včetně přednášejících z Přírodovědecké Fakulty Univerzity Karlovy, konference bude zakončena terénní exkurzí spojenou s ukázkou kroužkování ptáků. Součástí bude i soutěž o nejlepší příspěvek.
„Před rokem jsme na ornitologické konferenci v Mikulově vyhlásili soutěž o nejlepší příspěvek a překvapilo nás, že se do ní přihlásili i žáci přírodovědného kroužku ZŠ. Ačkoli soutěž byla v rámci odborné konference směřována na studenty vysokých škol, děti představily velice pěkný poster, který shrnul výsledky jejich výzkumné práce,“ uvádí Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO). „To nás vedlo k myšlence uspořádat takovou „malou opravdovou“ konferenci právě pro ně,“ dodává Dobruská. Zájemci se na ni mohou přihlásit do 31. ledna 2018 na konferenčních webových stránkách ZDE. Jednotlivé příspěvky musí mít spojitost s ptačí tématikou, výsledky své práce budou žáci prezentovat formou posteru nebo ústně.
„Abychom mohli včas sestavit program a připravit sborníky, jak se na řádnou konferenci sluší, potřebujeme mít nahlášená témata příspěvků do 31. března 2018,“ doplňuje organizátorka žákovské konference Katarína Slabeyová z ČSO. Příspěvky žáků budou proloženy vstupy odborníků, které účastníkům přiblíží vědeckou práci. Perličkou na závěr bude soutěž o nejlepší příspěvek a terénní vycházka s ukázkou kroužkování ptáků ve spolupráci s Kroužkovací stanicí Národního muzea. Všechny potřebné informace, tipy na vlastní badatelskou činnost i přihlášku najdou zájemci na výše uvedeném konferenčním webu. Informace budeme průběžně doplňovat.
Zdroj: TZ ČSO 5.12. 2018 / Titulní foto Jiří Bartoš