Program pro záchranu kriticky ohroženého dropa začal se sběrem vajec

- Populace kriticky ohroženého dropa černohlavého čítá momentálně okolo 150 nepravidelně roztroušených jedinců, z nichž většina přežívá v poušti Thár v indickém státě Rádžasthán
- Vědci s lesníky se odhodlali k poslednímu zoufalému pokusu o záchranu, když se pustili do sběru vajec těchto ptáků, aby mohli začít umělý odchov. Minulý týden se jim podařilo z přírody sebrat dvě vejce dropa. Mají povolení odebrat až šest vajec ročně.
- Staví se dvě zařízení pro umělý odchov: hlavní, větší, na jihu Rádžasthánu a druhý, menší, na západě, poblíž oblastí, kde hnízdí nejvíce divokých ptáků.
- Je to poprvé, kdy byla vejce dropa černohlavého k tomuto účelu odebrána a pravidla umělého odchovu se teprve vytvářejí, říká vedoucí správce ochrany přírody státu Rádžasthán
Drop černohlavý už delší dobu čelí vážným potížím. Dříve hojně rozšířený pták indických travnatých stepí a křovinatých pastvin se dnes ocitl mezi kriticky ohroženými ptáky a jejich počet se odhaduje na 160 nepravidelně roztroušených jedinců, z nichž většina přežívá v poušti Thár ve státě Rádžasthán.
I v tomto posledním útočišti je však jeho přežití ohroženo. Rozšiřování zemědělsky obdělávané půdy, rostoucí síť rozvodů elektrické energie a větrné turbíny pro ně představují nebezpečí a ztrátu přirozeného prostředí. Vejce, která drop snáší do jednoduchého důlku v zemi, podobně jako pštros, často zničí predátoři, například psi. Jako poslední zoufalý pokus začali ochranáři s lesníky sbírat vejce dropa v státě Rádžasthán, aby zahájili odchov dropa v zajetí. 20. června se jim podařilo odebrat dvě vejce.
„Počáteční krok byl učiněn a tak doufám, že dokážeme tento druh zachránit,“ řekl pro zpravodajský portál Mongabay státní správce ochrany přírody Arindam Tomar.
Indický Institut ochrany přírody, odbor lesnictví státu Rádžasthán a indické ministerstvo životního prostředí se dohodly na výstavbě dvou zařízení pro chov dropa černohlavého (Ardeotis nigriceps). Hlavní, větší středisko, se staví ve vesnici Sorsan na jihu Rádžasthánu a druhé, menší zařízení, se staví v Jaisalmeru na západě, blízko místa přirozených hnízdišť tohoto kriticky ohroženého ptáka.
Video představující dropa černohlavého, jeho přirozené prostředí a nebezpečí, která je ohrožují.
„Na dokončení budov si ještě rok nebo dva počkáme,” zmiňuje Tomar, „ale vejce už sbíráme nyní, protože týmy nechtějí promeškat letošní hnízdní sezónu.”
„Jde o urgentní záležitost,” říká. „Ve volné přírodě momentálně přežívá jen okolo 150 dropů, a tak je každý den vzácný. Nemáme žádnou populaci dropa černohlavého v zajetí, nemáme je v žádné zoologické zahradě ani nikde jinde.“
Zpravodajský portál Mongabay kontaktoval dva odborníky z indického Institutu ochrany přírody, který je do projektu zapojen. Jeden se odmítl vyjádřit a druhý neodpověděl.
Tomar tvrdí, že mají před sebou velmi dlouhou a namáhavou cestu. Je to poprvé, kdy byla vejce dropa černohlavého pro umělý odchov z přírody odebrána a pravidla pro odchov v zajetí od inkubace vajec až k péči o vylíhnutá mláďata se teprve vytvářejí.
„Bude to velmi náročné. Nejprve vejce inkubovat, pak mláďata odchovat.“ říká Tomar. „Pokud překonáme další výzvu, otázku schopnosti rozmnožování uměle odchovaných ptáků, pak možná získáme novou populaci, kterou můžeme vypouštět zpět do volné přírody. Naší snahou je vytvořit základ populace chovaných ptáků, jejichž mláďata mohou být vrácena do přírody. Čeká nás velmi dlouhý proces.“
Zatím mají týmy povolení odebrat z přírody maximálně šest vajec ročně, dodává Tomar.
Drop černohlavý. Foto: Kesavamurthy N | Licencováno pod CC BY-SA 4.0
Spousta okolností se musí ještě objasnit, ale týmy mají podporu od Mezinárodního fondu pro ochranu dropů (IFHC) v Abú Zabí, od organizace, která už úspěšně v zajetí odchovala dropa hřívnatého (Chlamydotis macqueenii). Jde o druh dropa, který býval rozšířen v severovýchodní a střední Asii, na Blízkém východě a Arabském poloostrově, ale lovem byl v minulosti téměř vyhuben.
Obecně jsou dropi v zajetí obtížně chovatelní, říká v rozhovoru pro portál Current Conservation Nigel Collar, odborník na dropy a spolupracovník Nadace Leventis v oboru biologie z mezinárodní organizace BirdLife International. Zda-li se z odebraných vajec nepočetné populace ohroženého druhu skutečně podaří vytvořit skupinku reprodukce schopných jedinců, kteří později dokážou ve volné přírodě přežít, se teprve ukáže.
Někteří odborníci to vidí nadějně.
„Slyšíme jen samé chmurné zprávy o dropu černohlavém,“ podotýká pro zpravodajský portál Mongabay Sumit Dookia, biolog pracující v poušti Thár ve státě Rádžasthán, pomocný profesor z Univerzity Guru Gobind Singh Indraprastha v Novém Dillí. „Potřebujeme slyšet i zprávu o nějakém úspěchu nebo alespoň o tom, že se ubíráme správným směrem. Vejce jsou často na zemi obětí predace. Ale dvě vejce, která byla odebrána, jsou nyní pod řízeným dohledem. Ačkoliv nemůžeme momentálně nic jistého předvídat, je to krok správným směrem.“
Zdroj: News.mongabay.com
Překlad: Markéta Zýková
Úvodní foto: Saurabhsawantphoto | Licencováno pod CC BY-SA 4.0