Rekordní sezóna 2020 pro rarohy na Slovensku

Raroh velký (Falco cherrug) je ohroženým druhem dravce v celé Evropě. Trend evropské populace je klesající, v letech 1993 – 2012 poklesla o 47%. Před třiceti lety hnízdilo na Slovensku pouze několik párů, ohrožených vykrádáním hnízd, těžbou lesních porostů – přirozeného hnízdního prostředí a také zánikem pastvin a úbytkem syslů, jeho časté kořisti. Populace je velmi křehká a odkázaná na pomoc člověka. Lví podíl na záchraně tohoto sokolovitého dravce má organizace Ochrana dravcov na Slovensku (RPS).
„Druh hnízdí pouze v západní části Slovenska. Po doplnění údajů od kolegů z východního Slovenska víme, že tento rok úspěšně hnízdilo 32 párů, které vyvedly více než 100 mláďat. Je to rekordní počet, minulý rok bylo mláďat 76. Rarozi si nestavějí vlastní hnízda. Celá populace se postupně pod tlakem ze strany člověka přesunula z podhorských lesů do nížin, kde začali obsazovat budky, v nichž dnes máme už všechny páry. Zásadní význam má v tomto směru spolupráce s energetiky. Od 90. let minulého století totiž na stožáry vysokého napětí instalujeme budky – dříve dřevěné, později jsme přešli na hliníkové, které jsou mnohem odolnější. Rarozi těchto možností rádi využívají, při srovnání porovnaní s lesním porostem je zde méně predátorů, budky též snáze ochrání před nepřízní počasí. Díky tomu rarozi vyvádějí více mláďat,“ vysvětluje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Budky jsou umísťovány na stožáry po dohodě s energetiky a ochranáři musí dodržet přísné podmínky. Přítomnost dravců je přínosná i v tom, že jejich přítomnost eliminuje početnost jiných ptačích druhů (špačci, holubi), kteří mohou znečišťovat části vedení. Nejčastějším obyvatelem budek je poštolka obecná, která obsadí většinu takových hnízd. Mimo poštolky v budce občas zahnízdí i výr velký. Na západním Slovensku je doposud nainstalováno na vedení vysokého napětí více než 250 budek a na východním Slovensku stovka. Obsazeny bývají prakticky všechny. “ Mimo již existujících tras budky umísťujeme také na nová vedení. Například úsek Gabčíkovo – Veľký Ďur, kde nás nesmírně potěšilo, že jednu z budek v okrese Nové Zámky obsadil právě raroh. Jde o první hnízdění v této oblasti, která je důležitá z hlediska propojení slovenské populace s mnohem početnější maďarskou populací,“ doplňuje Jozef Chavko.
„Jsem velmi rád, že se nám podařilo tohoto krásného a vzácného sokola na Slovensku zachránit. Lze říci, že o jeho přežití bojujeme každý rok, protože ohrožujících faktorů je vícero. Například minulá sezóna byla pro rarohy nepříznivá – projevila se zvýšená aplikace chemických látek na hubení hlodavců, z důvodu vysokého stavu hrabošů v některých oblastech, zejména v okolí Trnavy. Řada párů se z lokalit vytratila, nepozorovali jsme je ani letos, mohly se stát obětí sekundárních otrav po zkonzumování otrávených hrabošů“ uzavírá Chavko.
Mladý raroh na hnízdišti. Foto Jozef Chavko / archiv Ochrany dravcov na Slovensku
Zdroj: TZ Ochrana dravcov na Slovensku, 20. 7. 2020 / Titulní foto: Michael Gäbler /CC BY 3.0