Recenze: Moták lužní

Karel Poprach, Ivan Kunstmüller, Josef Veselý: Moták lužní. Tyto Nenakonice 2016. 295 stran. ISBN 978-80-906125-1-8
Karel Poprach je mezi ornitologickou veřejností znám jako odborník zejm. na sovy a dravce. V roce 2008 vydal zapsaný spolek Tyto Nenakonice rozsáhlou monografii o sově pálené. V našich krajinách byla takto pojatá publikace detailně zpracovávající výsledky výzkumu a poznatků o jediném druhu ojedinělým dílem. Jaroslav Škopek v recenzi v časopise Ochrana přírody (2/2009) k monografii o sově pálené v roce 2009 psal: „Nezbývá než si přát, aby se stala příkladem hodným následování“. To se také stalo v roce 2016, kdy světlo světa spatřila obdobná monografie věnující se motáku lužnímu. Opět vydaná spolkem Tyto, jehož je Karel Poprach předsedou a hybatelem.
Autorský kolektiv Karla Popracha, Ivana Kunstmüllera a Josefa Veselého znovu s pečlivostí sobě vlastní sestavil knihu, z níž je již z prvního dojmu patrné vysoké a sofistikované terénní úsilí, bez něhož by nebylo možné takto podrobné výsledky prezentovat, a také úchvatná vizuální stránka knihy.
Textová část: kniha obsahuje 11 základních kapitol, které prezentují poznatky o motáku lužním od názvosloví, taxonomie, obsahující stručné popisy dalších druhů motáků, u nichž nechybí základní informace o rozšíření, hnízdní biologii, početnosti s důrazem na evropský kontinent, přičemž trendy početnosti evropské populace motáka lužního jsou pojaty podrobněji. Další kapitoly se věnují popisu, etologii, hnízdní biologii, potravnímu chování až po výskyt v České republice (výskyt v ČR je členěn dle krajů) a praktickou ochranu druhu. Praktická ochrana druhu je popsána způsobem, že při náhodném či cíleném nálezu hnízda by měl být čtenář schopen zajistit aktivní ochranu hnízda od spolupráce s místními zemědělci až po stavbu oplocenky hnízda a odpovídající chování v místě hnízdiště. Subjektivně nejlépe hodnotím kapitoly věnované popisu, které mohu nejsnáze ocenit během terénní praxe. Taktéž kvituji podrobnosti a zajímavosti z hnízdní biologie (obsahující např. popis neobvyklých situací, které autoři zaznamenali a které udržují čtenářovu pozornost). Textová část je doplněna řadou map, tabulek a grafů.
Obrazová část: kniha je doplněna desítkami vynikajících fotografií. Právě fotografie, které jsou doplňkem např. popisu rozlišení věku a pohlaví motáka lužního, vnímám z hlediska obtížnosti určování jednotlivých druhů motáků v přírodě, jako klíčové. Na fotografiích se podílelo 19 fotografů a jsou zachyceni ptáci jak po odchytu v ruce (vč. detailních záběru jednotlivých částí těla), tak letové pozice či situace z hnízdní biologie zachycené v přírodě. Už samotná obálka knihy s portrétem motáka lužního zarámovaném ve žlutém pozadí vyvolává vzpomínku na horké letní dny nad pšeničnými poli , kde se ve chvějivém vzduchu vznáší silueta motáka lužního….
Asi jediným nedostatkem se mi jeví příliš stručný obsah v úvodu knihy, který zaznamenává pouze hlavní kapitoly knihy. Vzhledem k faktu, že kapitola je členěna na další dva typy podkapitol (např. Hnízdní biologie → vejce a snůšky → počátek snůšky), při potřebě získat konkrétní informaci bych ocenil podrobnější obsah, který by zohlednil alespoň podkapitoly a mohl zájemce navést přímo k požadované informaci bez hledání a listování knihou.
Jelikož vydání bylo z části podpořeno z veřejných zdrojů, samotná kniha byla distribuována zdarma při osobním převzetí, nebo zasláním poštou na základě online objednávky. Náklad činil 350 výtisků (formát A4) a vzhledem ke kvalitě a čtivosti knihy doufám, že zájemců bude tolik, aby byla vydána i v druhém vydání. Kniha by rozhodně neměla chybět v knihovně nejen ornitologů specializujících se na dravce, ale i lidí, kteří prostě mají rádi ptáky a přírodu, a pro něž bude kniha studnou zajímavostí ze života atraktivního dravce naší zemědělské krajiny.
Doporučená citace:
Poprach K., Kunstmüller I. & Veselý J. 2016: Moták lužní. TYTO, z.s., Nenakonice
Text: Lukáš Kadava