Stovky ornitologů budou na celém našem území o víkendu sčítat vodní ptáky

V nadcházejícím víkendu 12. a 13. ledna 2019 se uskuteční 54. ročník Mezinárodního sčítání vodních ptáků (International Waterbird Census – IWC). Jedná se o tradiční projekt občanské vědy (tzv. citizen science) který se neobejde bez výrazné pomoci dobrovolníků. Sčítání v terénu provádí více než 400 sčitatelů (především amatérských ornitologů) na 700 lokalitách. Organizuje ho Fakulta životního prostředí ČZU jako součást mezinárodního projektu koordinovaného Wetlands International.
I po více než padesáti letech je co objevovat. Ukazuje se, že ačkoliv 50 let intenzivního mezinárodně koordinovaného monitoringu vodních ptáků přineslo mnoho cenných výsledků, včetně významných publikačních výstupů, stále toho spíš více nevíme. Na druhou stranu i po dlouhých desetiletích se objevují nové a zajímavé poznatky. Současně může být monitoring vodních ptáků i inspirací pro projekty začínající v současnosti, které je třeba zakládat tak, aby mohly přinášet výsledky i po padesáti letech (blíže ZDE).
V předchozím roce (leden 2018) proběhlo Mezinárodní sčítání vodních ptáků v ČR na 650 lokalitách a bylo při něm zjištěno 64 druhů ptáků v celkovém počtu 197 601 exemplářů. Leden 2018 patřil v České republice k nejteplejším v celé historii sčítání od roku 1966, což se projevilo neobvykle vysokými počty některých druhů plovavých kachen, hus a racků. Také klimatické podmínky letošní zimy (2018/19) mohou zajímavým způsobem ovlivnit aktuální výsledky sčítání. Ve Skandinávii a v severovýchodní Evropě již několik týdnů panují celodenní mrazy, a proto se k nám mohou přesouvat severské druhy, např. kachny morčák velký a hohol severní. Ve střední Evropě, zejména na území České republiky existují poměrně výrazné rozdíly v teplotách a výšce sněhové pokrývky
mezi západní a východní částí republiky. Další rozdíly pak souvisí s nadmořskou výškou. Není tedy vyloučeno, že některé lokality na našem území budou pro zimování vodních ptáků letos zcela nevhodné a na jiných lokalitách naopak zjistíme neobvyklé koncentrace různých druhů ptáků.
Chcete se zapojit?
Pro hodnocení změn populací vodních ptáků jsou nezbytná ohromná množství dat o výskytu a početnosti jednotlivých druhů. Tento monitoring se neobejde bez výrazné pomoci dobrovolných spolupracovníků, kteří pravidelně navštěvují své lokality v terénu a sčítají zde vodní ptáky. Monitoring provádíme nejen v době zimování (leden), ale i migrace (duben a říjen) a v době hnízdění (květen a červenec).
Pro komunikaci s dobrovolnými spolupracovníky a i k šíření informací používáme webové stránky http://www.waterbirdmonitoring.cz. Naleznete zde seznam sčítaných mokřadních lokalit, možnost přihlašování na jednotlivé lokality v různých obdobích roku i možnost vkládání výsledků sčítání online. Pokud poznáte jednotlivé druhy vodních ptáků a chcete přispět svým dílem k důležitým poznatkům o jejich stavu, rádi vás uvítáme v řadách našich dobrovolných spolupracovníků. Přihlaste se na webových stránkách nebo napište e-mail koordinátorce sčítání Zuzaně Musilové (Katedra ekologie FŽP ČZU, Kamýcká 129, 165 21 Praha Suchdol, e-mail: musilovaz@fzp.czu.cz, iwccz@post).
Vodní toky ve městech bývají oblíbené a pro ptáky atraktivní. Foto archiv waterbirdmonitoring.cz
Text: Zuzana Musilová a Petr Musil / Titulní foto Lukáš Kadava