Jaká byla letošní sezóna pro motáky lužní ve středních a severozápadních Čechách?

Hnízdní populace motáka lužního je u nás každoročně systematicky monitorována členy pracovní skupiny SOVDS (Skupina pro ochranu a výzkum dravců a sov) – na území Středočeského a Ústeckého kraje jsou monitorovací a ochranářské aktivity koordinovány a realizovány Dušanem Rakem a Josefem Veselým. Lokálně se na ochraně druhu v různé míře aktivity ovšem podílí dlouhá řada dalších ornitologů. Praktické ochranářské aktivity jsou částečně finančně podpořeny z PPK programu AOPK. Lze konstatovat, že právě díky důslednému monitoringu a přímé praktické ochraně hnízd u nás motáci lužní prosperují. Přesto se doposud jedná o v České republice řídce a ostrůvkovitě hnízdící druh, jehož populace je odhadována v posledních několika letech na 250 – 300 párů. Oblasti středních Čech a středního Polabí, které měly pro tento druh zjevný potenciál, je věnována intenzivní pozornost od roku 2010. Z původních několika jednotlivých párů, zejména na Nymbursku, Mělnicku a Benešovsku, se díky ochraně postupně stala jednou z klíčových oblastí výskytu v Čechách. Navazující oblasti Ústeckého kraje (Poohří), kde taktéž existuje potenciálně velmi vhodné prostředí, jsou také postupně druhem obsazovány, ale hnízdní výskyty jsou zatím velmi roztroušené a v jednotkách párů.
Jaké jsou tedy výsledky letošní sezóny ve Středočeském a Ústeckém kraji? Prokázali jsme hnízdění celkem 42 párů. Hnízda dalších 16 pozorovaných párů nebyla prokázána, avšak ve dvou případech byla pozorována vzletná mláďata před dohledáním hnízda a ve čtrnácti případech jsme usuzovali na zánik hnízdění v průběhu sezóny.
Z celkového počtu 42 prokázaných párů bylo 35 párů úspěšných (tj. bylo pozorováno minimálně jedno vyvedené mládě). Jádrovými oblastmi motáků lužních ve sledované oblasti byly letos zejména Nymbursko, Kutnohorsko, méně již Mělnicko a Litoměřicko či Benešovsko. Novou oblastí bylo v sezoně 2017 západní Poohří. Jednotlivě se pak další páry objevily i v některých dalších oblastech. Sezóna 2017 byla potravně průměrná s výraznějšími rozdíly mezi některými z hnízdních oblastí.
Mláďata motáka lužního na hnízdě na Nymbursku v roce 2017. Foto Dušan Rak
Motáci lužní u nás v nížinných oblastech jednoznačně preferují obilná pole. V obilí zahnízdilo 38 párů, s jasnou dominancí pšenice (v ječmeni byla nalezena v roce 2017 pouze dvě hnízda). Časněji hnízdící páry si letos pro hnízdění vybíraly rané odrůdy pšenice (např. osinatá „panonia“) ve srovnání s rokem 2016, kdy byly preferovány až o dva týdny dříve sklízené ozimé ječmeny. Oproti loňskému roku, tak v časné fázi hnízdění, kdy je ještě problematické lokalizovat hnízda, nehrozilo vysečení, ale kritickým faktorem v mnoha případech bylo zničení nebo odkrytí hnízd polehnutím porostů nepříznivými povětrnostními vlivy a následná predace mláďat. V závislosti na místních poměrech, odrůdě obiloviny a nadmořské výšce, téměř u všech párů v polích potenciálně hrozí vysečení nevzletných nebo částečně vzletných mláďat. Při sklizni probíhající v noci hrozí i vysečení zcela vzletných mláďat.
Zásadní součástí naší práce je aktivní praktická ochrana hnízd a i letos jsme tedy se zemědělci domluvili a realizovali ochranná opatření pro 23 párů z 38 v obilí lokalizovaných hnízd. Další pozornost byla mimo data z hnízdní biologie věnována kroužkování a kontrolám přítomnosti či nepřítomnosti kroužků a dalšího barevného značení u všech pozorovaných ptáků. Celkem bylo okroužkováno přes 100 mláďat na hnízdech.
Praktická ochrana jednotlivých hnízd je pro přežití mláďat klíčová. Na snímku hnízdo na Kutnohorsku v roce 2017. Foto Michal Kavka
Naše poděkování patří v první řadě AOPK, a jejímu programu PPK, který pokrývá významnou část nákladů spojených realizací ochranářských opatření a dále konkrétním pracovníkům AOPK z příslušných RP, se kterými spolupracujeme. Díky této podpoře AOPK bylo možno zajistit ochranu druhu v tak dlouhodobé a systematické podobě na velmi rozsáhlém území. Velký dík si zaslouží všichni ti, kdo nám letos v terénu pomáhali a také další, kteří nás na přítomnost některého z párů jen upozornili a mohlo tak dojít k ochránění hnízda. Děkujeme také všem zemědělským subjektům, které s námi při ochraně ohrožených hnízd letos ochotně spolupracovaly a Lubošovi Vaňkovi ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy Huslík za ochotnou profesionální pomoc při záchraně nemocných mláďat, která mohla být později vrácena zpět do divokých hnízd.
Pozdní hnízdění, zjištěná na Lounsku v roce 2017. Foto Dušan Rak
Text a titulní foto: Dušan Rak