Jaká byla sezóna 2020 pro racky na Chomoutovském a Krčmaňském jezeře?

Hnízdišť racka chechtavého (Chroicocephalus ridibundus) u nás za posledních několik desetiletí výrazně ubylo. Monitoringu racků chechtavých a racků černohlavých (Ichthyaetus melanocephalus) na Chomoutovském a Krčmaňském jezeře na Olomoucku se věnují ochranáři z organizace Tyto z.s. (blíže ZDE).
V roce 2020, stejně jako ve dvou předešlých sezónách rackové na Chomoutovském jezeře nehnízdili. „Během monitoringu predátorů na Chomoutovském jezeře (na velkém ostrově) v roce 2020 jsme zaznamenali část v minulosti zjištěných druhů terestrických predátorů – mývala severního, z dalších druhů větších savců vydru říční – pár a srnce obecného. Nezaznamenali jsme však lišku obecnou, která se zde v minulých letech na snímcích fotopastí pravidelně vyskytovala i s mláďaty,“ říká Karel Poprach z organizace Tyto z.s. Rozsáhlý management, spočívající v odstranění dřevinného náletu a sečení travní vegetace prováděný na lokalitě tak přináší své první výsledky.
Na Krčmaňském jezeře se početnost hnízdní kolonie racka chechtavého, ve srovnání s předcházejícími roky, snížila. „Počátkem května jsme zde zaznamenali pouze sto jedinců racka chechtavého a v polovině května snůšky inkubovalo 1000 párů racka chechtavého. V polovině června byla v hnízdní kolonii přítomna mláďata v různém stáří, odhadem se v kolonii vyskytovalo asi 600 jedinců racka chechtavého, dospělí ptáci odlétávali a přilétávali s potravou pro mláďata. Malá část hnízdní kolonie se přesunula na vedlejší navazující štěrkovnu u Majetína, kde jsme v polovině června pozorovali 200 dospělých jedinců racka chechtavého, kteří zde i hnízdili. Současně jsme na této lokalitě pozorovali 1 hnízdící pár racka černohlavého,“ shrnuje výsledky Karel Poprach.
Během monitoringu predátorů na Krčmaňském jezeře nebyl zaznamenán žádný druh terestrického predátora, a to přesto, že v nedalekém (od hnízdní kolonie racků) 650 m vzdáleném lužním komplexu Království je hojný mýval severní. „Malé ostrůvky Krčmaňského jezera s hnízdní kolonií racka chechtavého nemají husté vegetační krytí a neposkytují tak predátorům vhodné úkryty, což pravděpodobně bude důvodem jejich absence na této lokalitě. Pro racky v hnízdní kolonii se tak zvyšuje míra úspěšného vyvádění mláďat,“ uzavírá Karel Poprach.
Racek chechtavý. Foto Yathin S. Krishnappa / CC BY-SA 4.0
Zdroj: TZ Tyto z.s., 3. 2. 2021
Titulní foto: Lukáš Kadava