První zimní výskyt špačka růžového v České republice

Špačka obecného zná jistě každý. Ne všichni pak znají jeho o poznání vzácnějšího bratrance špačka růžového (Sturnus roseus), s nímž se u nás nepravidelně můžeme setkat. Domovinou špačka růžového je oblast ležící v mírném pásu jihovýchodní Evropy a Asie. V některých letech podniká silné zálety mimo svůj obvyklý areál směrem na severozápad (včetně střední Evropy) a pak ho lze zastihnout i v České republice. Jedná se o tzv. invazi, v anglické literatuře se tyto krátkodobé, mimořádné a převážně velmi početné výskyty nazývají „irruptions“ (odtud občasné používání zčeštěného označení „irupce“). Nejčastěji preferuje suché stepi, polopouště či řídce obydlené plochy.
Výskyt špačka růžového v západní a severní Evropě. Červeně = dospělí ptáci, černě = mladí ptáci, žlutě = ptáci kteří se zdrželi z předchozí dekády. Graf Martin Vavřík
Zcela raritní první zimní výskyt špačka růžového v České republice zjistil Jiří Rohlena 7. 1. 2020 na pastvině v obci Lhota u Nahořan jen několik desítek metrů od vodní nádrže Rozkoš, kde se pták zdržoval mezi drozdy kvíčalami. Pták byl poté nalezen i druhý den: „Hledal jsem asi hodinu, kvíčaly byly všude v okolí v několika hejnech a špačka ne a ne najít. Už jsem to skoro vzdával, ale udělal jsem poslední zastávku na kraji silnice vedoucí od Nahořan do Lhoty, protože tam poletovaly kvíčaly. Když jsem vylezl z auta hned mě padl zrak na ptáka, který seděl asi 50 m ode mě na vrcholku jabloně. Byl to špaček růžový. Pták asi po minutě uletěl a poté už nebyl nalezen, a to ani v dalších dnech. Mám obavy, že se také mohl stát kořistí krahujce, který zde běžně loví, neboť se držel od kvíčal trochu stranou,“ popisuje okolnosti pozorování Jaroslav Vaněk.
Do poloviny 50. let minulého byly zálety špačka růžového v České republice sice vzácné, ale relativně pravidelné. V druhé polovině dvacátého století a v novém miléniu se jedná spíše o vzácného zatoulance. Abnormálně bohatý na záznamy špačků růžových byl v řadě evropských zemí rok 2018 a pozorováni byli i v České republice (psali jsme ZDE). Špačci růžoví byli u náš zjištěni i v letech 2019 (1 záznam) a v roce 2020 (5 záznamů). „Když je větší invaze a největší od roku 2002 byla v roce 2018, zdrží se ptáci až do konce roku, jako v Británii, kde bylo v celém roce 2018 zjištěno 162 ptáků, z toho dva byli objeveni v prosinci a zůstali do konce roku. Každá invaze má dozvuky do zimy,“ říká Martin Vavřík z Faunistické komise ČSO.
Není bez zajímavosti, že roce 2020 poprvé zahnízdili mimo svůj obvyklý areál ve Francii. Pozorováno bylo asi 20 párů v kolonii v departementu Alpes-de-Haute-Provence na jihovýchodě země. Špačci růžoví si vybrali k hnízdění starou budovu, v níž bylo nalezeno přibližně 15 aktivních hnízd a sečteno nejméně 15 vyvedených mláďat.
Špaček růžový, Lhota u Nahořan, 8. 1. 2021. Foto Miloš Peitner
Zdroj: https://www.birdguides.com/news/rosy-starling-breeds-in-france-for-first-time/
http://www.casopisveronica.cz/clanek.php?id=1904
http://bigfiles.birdlife.cz/PS/PS_2018_03.pdf
Text: Lukáš Kadava / Titulní foto: Jaroslav Vaněk (Lhota u Nahořan, 8. 1. 2021)