Poslední roky u nás utěšeně roste zájem široké veřejnosti o volně žijící živočichy a jejich podporu. Spolu s ním však roste také množství sporů a nedorozumění, ať už s přírodou samotnou, či mezi jejími milovníky. V tématu krmítek rezonují především diskuse krmit/nekrmit, krmit celoročně/jen v zimě, čím krmit a jak přistupovat k ptačím nemocem. Na okraji zájmu pak stojí na svých dlouhých, žlutých pařátkách krahujec. Jeden z našich nejmenších a přitom nejschopnějších dravců, specialista na lov pěvců a holubů. Drobný, atraktivně zbarvený zabiják, jehož pohled umí být výhrůžný, vyjevený i docela roztomilý. Dravec plný paradoxů. Dravec, který se během lovu vydává nejblíže člověku. Míří na krmítka, kde si pochutnává na vrabcích, sýkorách, kosech i hrdličkách. A zde přichází onen „konflikt s člověkem“.
Senzace či „škodná“?
Mnoho „krmítkářů“ to zná. Vzduch prořízne ostré varování koňadry, všichni ptáci se rozprchnou do nejbližšího křoví, ztuhnou na místě, nebo vyletí vysoko do oblak. Vzápětí se za rohem vynoří štíhlý, temný stín, hbitě prokličkuje mezi stromy a ladně se usadí na plot. Člověk se zatajeným dechem pozoruje dravce, který se pozorně rozhlíží svýma uhrančivě žlutýma očima. I laikovi je jasné, že se jedná o predátora, který si přišel pochutnat na sýkorkách.
Každé setkání s krahujcem je emotivní zážitek, dokreslený dramatickou panikou okolního ptactva. Lidé se dle reakcí dělí obvykle do dvou kategorií: jedni jsou nadšení, že vidí krásného divokého dravce takto zblízka a ještě při lovu, jiní se strachují o „své“ ptáčky a jsou naštvaní, že je krahujec plaší a ohrožuje. Oba tyto pohledy popisují kus reality a s oběma se dokážu ztotožnit. Je ovšem rozdíl mezi emocí a reálnými činy…
Neubližujte krahujcům!
Někteří lidé- ti, kterým se návštěva krahujce „nelíbí“- nabydou dojmu, že ho potřebují vypudit.
Na Facebookových skupinách jsou běžné dotazy typu: „Jak odehnat krahujce?“, popř. „Jak mu zabránit létat na krmítko?“. Lets v zimě averze jednoho člověka ke krahujci eskalovala do té míry, že popadl zbraň a krahujce postřelil (ten následně zahynul v záchranné stanici, kam byl nálezci odnesen).
Takové jednání je v rozporu jak se zákony přírody, tak se zákony naší země. Krahujec patří mezi zvláště chráněné živočichy a ubližovat mu nebo ho zabíjet je trestné. A i kdyby nebylo, mělo by být v rozporu s morálkou člověka, který má rád divoké ptáky a podporuje je krmítkem. Ostatně krahujec je TAKY divoký pták, že ano 😉
Upřímně: rozdělování přírody dle vlastních zájmů se nikdy úplně nevyhneme. Spíše podpoříme tvory v našich očích „zajímavé, krásné, roztomilé či majestátní“, a zcela určitě nebudeme podporovat nám nebezpečné viry. Avšak tak zjevným a pro lidstvo postradatelným „hrubkám“, jako označovat volně žijící predátory za „škůdce“ a ubližovat jim, bychom se vyhnout mohli.
Krahujce cíleně plašit, odhánět od kořisti, nebo dokonce zabíjet je nejen nelegální, ale ani to není efektivní „podpora“ sýkor a kosů. Proč?
1) Drobní zahradní ptáci mají tisíc vážnějších problémů a tvrdších selekčních tlaků, než tohoto malého zabijáka.
2) Krahujec je predátor specializovaný na drobné pěvce: už z této pozice jejich populaci nemůže ohrozit. Zní to paradoxně, avšak každý predátor je limitován počtem kořisti. Teoreticky, pokud by bylo drobných pěvců hodně málo, krahujec v dané oblasti vymře. Mnohem dřív, než by si kořist měl šanci „vyhubit“, zahubí jeho její nedostatek.
3) Pokud krahujce vyplašíte, bude se vracet v době, kdy nejste doma. Pokud ho zabijete, jednak pácháte trestný čin, druhak jeho teritorium brzy zabere jiný krahujec.
4) Pokud krahujce odeženete od kořisti, tak jste mu sebrali náročně ulovený oběd. Ta kořist stejně nejspíš nepřežije: krahujec usmrcuje silným stiskem dlouhých drápů, jimiž tělo menších ptáků doslova probodne. Nyní však bude muset chytit a probodnout jiného ptáka. Takže dravce okradete a oslabíte, jeho první kořisti prodloužíte trápení a nepřímo způsobíte smrt jiného ptáka (kterého krahujec uloví místo první oběti).
Proto žádné takové zásahy nedělejte!
Krahujec: křehký zabiják, v jehož výrazu se snoubí sympatická roztomilost i nespoutaná dravost.
Jak ptákům pomoct (a krahujce nechat být)
Přes všechny přírodní zákony dává smysl, že když si člověk v zahradě vykrmuje hejna vrabců a sýkor, nechce, aby mu je ve větším počtu redukoval predátor. Adekvátní a efektivní řešení nespočívá v plašení či likvidaci predátora, nýbrž strategické lokaci krmítka. Následující tipy nejsou žádné „podmínky bezpečného krmení“, ani jakékoli ubližování krahujci, pouze neškodné rady a tipy pro lidi, kteří chtějí drobným ptákům v krahujcově území přece jen zvýšit šanci na přežití.
1) Blízkost úkrytu
Většina drobných pěvců se před krahujcem ulétá skrýt do hustého křoví, kudy se on neprotáhne. Proto je poměrně účinná ochrana strávníků mít krmítko v těsné blízkosti (do 1 metru) od nejbližšího křoví či túje, popřípadě přímo na kraji mlází/živého plotu.
2) Vzdálenost od skla/ okna
Chápu, že chcete na ptáky koukat z pohodlí domova. Stačí, když bude krmítko od okna dál (ideálně několik metrů), nebo alespoň ne přímo na parapetu. Ptáci během panického útěku před dravcem do skla snáze naráží (přičemž se mohou zabít).
3) Vzdálenost od budovy
Opět trochu ústupek pohodlí pozorovatele, avšak kdo má možnost (zahrada), může pomoct, když krmítko dá pár metrů ode zdi. Krahujec je chytrý, při lovu rád využívá moment překvapení a je běžné, že když si zapamatuje polohu krmítka, záměrně přilétá těsně podél zdi nebo střechy, aby se pak nečekaně vyřítil za rohem a ptáky ulovil (opakovaně sledováno u paneláků i zahradních domků).
Kde je kořist, tam je predátor
Jak jsem již zmínil, populaci dravců určuje mj. početnost jejich kořisti (potravy). Trend přikrmování ptáků tedy krahujcům zřejmě prospívá. Krmítko vytváří abnormální koncentraci druhů i jedinců na jednom místě: pro krahujce splněný sen, výborné loviště. Není se čemu divit, že se ke krmítkům stahuje. Jde o přirozený doprovodný proces zásahu, který jsme započali my lidé: zvyšování a zhušťování lokálních populací některých pěvců skrze krmení. Nemáme se tedy čemu divit: doslova si o to říkáme.
Navíc krmíme přece proto, abychom si zvýšili kontakt s přírodou a usnadnili pozorování života ptáků. A ohrožování a zabíjení dravcem do toho jejich divokého života patří- ať se nám to líbí, nebo ne. Instalovat krmítko na kraji křoví, dál od budov, tedy víc „sýkorka-friendly“, než „krahujec-friendly“ je dle mého maximální zásah do tohoto procesu, který si můžeme dovolit.
Mýtus „zdravotní policie“
Tenhle článek má být upřímnou osvětou, a tak přichází i nemilé vyvrácení jednoho oblíbeného bludu. Zdaleka ne všichni predátoři loví převážně slabé, zraněné a nemocné, jak nám horem dolem cpou učebnice, filmy i lidová slovesnost. Tak se chová menšina predátorů, a ta má velmi těžký život. V přírodě kolují i nemoci, infekce, smrt mrazem či vyčerpáním, a to všechno udržuje populace ve výtečné kondici. Oslabená kořist je vzácností. I lidé, kteří pozorují ptáky každý den, ve volné krajině narazí na ptáka v posledním tažení třeba 2x za měsíc. A mnozí predátoři potřebují jíst každý den. Nemohou spoléhat na to, že vždycky najdou oslabeného jedince. S tímto přístupem by dlouho nepřežili (pokud by neměli jiné-hmyzí či rostlinné- zdroje potravy).
Ano, krahujec loví zdravé, silné ptáky: takoví tvoří dokonce většinu jeho kořisti. Je profesionální zabiják, spolu se sokolem vůbec nejschopnější dravec mezi našimi ptáky. Musí být: během evoluce si vybral nejnáročnější cestu. Loví drobné pěvce: bleskově hbité, pozorné, inteligentní bytosti, které umí létat. Chytit myš je velmi těžké, ale chytit vrabce je ještě násobně těžší.
Lidé formulku o slabých, zraněných a nemocných používají jako jakési „ospravedlnění“, nebo „polehčující okolnost“, zmírňující jejich frustraci z toho, že krahujec zabíjí. Ale příroda ospravedlnění nepotřebuje. Zvířata se vyvinula nějak dle biologických a fyzikálních zákonů, ani morálně, ani nemorálně. A krahujec má zabíjení v popisu své existence.
Závěrem přeji příjemný a střízlivý pohled na krmítka plná zdravých ptáků, kam občas zavítá krahujec a nevezme si o nic víc, než mu velí jeho pudy. Pokud se Vám to nelíbí, tipy na ztížení lovu výše, pokud krahujce vídáte rádi, přeji s ním mnoho vzrušujících setkání (nejlépe s nabitým fotoaparátem) 🙂
Text: David Říha
Foto: Pixabay